Jak nie utonąć w chaosie codziennych obowiązków?

Gdy próbuje się zliczyć swoje codzienne obowiązki — rodzicielskie, związane z pracą, innymi zobowiązaniami, często okazuje się, że by im sprostać nie starcza doby, nie mówiąc już o odpowiednim odpoczynku, czy czasie dla siebie. Obowiązki szkolne, potencjalna pomoc w pracach domowych, zajęcia dodatkowe, szykowanie posiłków, sprzątanie, dokończenie czegoś z pracy, zakup prezentu na urodziny, konieczność wysłania czegoś pocztą — lista potrafi być naprawdę długa. Bardzo łatwo o czymś zapomnieć.

Łatwo także poczuć przytłoczenie nadmiarem obowiązków. Myślę, że każdy miał takie chwile, gdzie naprawdę nie wiedział „w co wsadzić ręce”. Czy jest jakiś sposób, by ogarnąć ten chaos i nie tylko wypełnić swoje obowiązki, ale i znaleźć czas dla siebie?

Okazuje się, że czasami najprostsze rozwiązania, są najbardziej skuteczne. Jedną z rzeczy, które niezwykle pomagają sprostać codziennym wyzwaniom jest…planowanie.
Samo spisanie planu dnia, listy rzeczy do zrobienia bardzo ułatwia funkcjonowanie. Gdy rzeczy do zrobienia nie są spisane, często przypominamy sobie o nich w ostatnim momencie. Powoduje to stres i niepotrzebne napięcie.

Zobacz też: Jak zaplanować domowe wydatki


Natomiast gdy są na piśmie dostajemy jak gdyby drogowskaz — wiadomo, co kiedy należy zrobić. Od razu widać, czy lista rzeczy do zrobienia nie jest przypadkiem za długa i czy na przykład da się zrobić coś jeszcze, czy trzeba to przełożyć na inny dzień. Może okazać się, że jakieś zadanie trzeba delegować, a z czegoś być może zrezygnować.
Lista daje kopa do działania — z reguły możliwość odhaczenia kolejnych zadań działa motywująco, co powoduje, że sprawniej przechodzimy od zadania do zadania.

Warto więc stworzyć rodzinny planer, na którym można umieścić tygodniowy plan, zadania do wykonania na dany dzień, plany na najbliższy miesiąc. Od razu widać wtedy, które dni są luźniejsze — kiedy możemy pozwolić sobie na chwilę odpoczynku niezbędną, by zebrać siły na kolejny, być może trudniejszy dzień.
Taki planer można stworzyć samemu lub skorzystać z gotowych sprawdzonych rozwiązań, typu planer Familiowo. Najlepiej, gdyby był w postaci nie personalnego kalendarza, ale czegoś, co jest dostępne i widoczne dla całej rodziny.

Zobacz też: Domowe Centrum Zarządzania