Większość z nas ma trudności z byciem tu i teraz, bez odbiegania myślami w przeszłość czy przyszłość albo działania na „automatycznym pilocie”. W rezultacie czujemy się zestresowani, zaniepokojeni czy nawet przygnębieni. Tymczasem jedną z najcenniejszych rzeczy, jaką rodzice mogą dać swoim dzieciom, jest dar pełnej obecności i zaangażowania w dany moment. Stąd właśnie coraz więcej mówi się o mindfulness. Osoba bardziej świadoma własnych potrzeb i wydarzających się chwil będzie też bardziej świadoma potrzeb swojego dziecka. Jest kilka prostych sposobów, by nad tym popracować.
1.Poświęć kilka minut dziennie
Nasze życie trwa tylko chwilę, a gdy działamy bezmyślnie, wydaje się, że mija w zawrotnym tempie. Uważne rodzicielstwo wymaga codziennej praktyki bycia w danej chwili. Wybierz stałą porę i stałe miejsce, w którym skupisz się na oddechu. Na dobry początek wystarczy nawet 5 minut. Na pewno będziesz gdzieś wędrować myślami. To naturalne. Pamiętaj jednak, by gdy to nastąpi, powrócić znów do skupienia się na oddechu. Taka praktyka, jak każdy nawyk, wymaga wypracowania. Warto więc zaopatrzyć się w planer, najlepiej taki, który pozostanie na widoku całej rodziny i będzie przypominał o tym obowiązku. Pomocny może się okazać na przykład planer Familiowo. Zawieś go w kuchni i niech każdy z domowników uwzględni w nim swoje obowiązki. Dopilnuj, by wśród nich znalazła się twoja praktyka oddechu.
2. Świadome zarządzanie stresem
Rodzice jako osoby żyjące w ciągłym stresie czy zmęczeniu mogą mieć duży problem z angażowaniem swojej „najlepszej”, uważnej wersji siebie w interakcje z dziećmi. Mindfulness pozwala jednak być nie tylko bardziej świadomym chwili, ale także emocji, nad którymi wówczas łatwiej panować. Kiedy pojawi się stres, uświadom sobie obecność tego uczucia, a następnie skup się na oddechu. Stań się obserwatorem i nie tylko czuj oddech w swoim ciele, ale także rozejrzyj się w koło i odpowiedz sobie, co naprawdę dzieje się w tym momencie. Takie zatrzymanie się na chwilę pozwala podjąć działania nie pod wpływem emocji, ale wybrać te najbardziej odpowiednie i najlepiej dostosowane do danej sytuacji.
3. Odrzuć pozory idealności
Każdy chce być jak najlepszym rodzicem, jednak mindfulness wymaga zaakceptowania, że mimo najlepszych intencji chwile niedoskonałości i porażki są nieuniknione. Zaprzeczanie temu może przynieść więcej szkody niż pożytku. Rodzic, który ciągle wydaje się idealny, stwarza dziecku nieautentyczne wrażenie o ludziach. Tymczasem chwile niedoskonałości czy porażek mogą być źródłem nauki, wniosków na przyszłość, ale także uczyć dziecko, czym jest przebaczenie i życzliwość. Pokazuj dzieciom, że nikt nie jest idealny, ucz je wybaczać innym, ale także samemu sobie.
Na naszym blogu
Planowanie
Dowiedz się, jak nauczyć się planowaćZabawa
Zainspiruj się naszymi pomysłamiPlaner Familiowo
Poznaj nasz planer