Planowanie wakacji w stylu zero waste

planowanie wakacji, zero waste

Wiele osób na co dzień stara się żyć zero waste i choć trochę ograniczyć ilość generowanych śmieci. O ile jednak łatwo jest wprowadzić drobne zmiany do swojej rutyny, to przy wyjazdach wakacyjnych wszystkie dobre nawyki odchodzą w niepamięć. Nie musi tak jednak być. Wystarczy zwrócić uwagę na kilka drobnych rzeczy.

Bez jednorazowych serwetek
Zamawiając jedzenie na wynos, można zrezygnować z plastikowych toreb czy jednorazowych serwetek, zamiast tego używając swojej, materiałowej chusteczki. Jest to nawyk, który da się bardzo łatwo wprowadzić w życie. Choć wydaje się, że nie ma on większego znaczenia, to biorąc pod uwagę dłuższy okres czasu, można w ten sposób znacznie zmniejszyć ilość generowanych śmieci.

 

sztućce zero waste, planowanie zero wasteWłasne sztućce
Do zjedzenia wielu produktów nie wystarczy jednak sama serwetka. Zamiast sięgać po plastikowe sztućce dostępne w wielu lokalach, można jednak mieć ze sobą swój własny wakacyjny zestaw sztućców składający się z łyżki, noża i widelca. Dzięki temu nawet w przypadku jedzenia na wynos będzie można być zero waste, szczególnie jeśli zrezygnuje się także z opakowania czy plastikowej torby na rzecz wspomnianej serwetki.

Szampon i mydło w jednym
Dobrym pomysłem jest też używanie produktów, które w jednym opakowaniu mieszczą wiele właściwości – są to głównie mydła, które jednocześnie mogą być też szamponem czy nawet nadają się do robienia prania. Dzięki takiemu zakupowi można zaoszczędzić miejsca w bagażu, zabierając jeden produkt, ale także zaoszczędzić ilość kupowanych plastikowych butelek, w których znajdują się wszystkie mydła czy szampony.

Własna torba na wakacjach
Planowanie wakacji zero waste wymaga wzięcia ze sobą kilku niezbędnych gadżetów, jednak żaden z nich nie zabierze zbyt wiele miejsca w bagażu. Do każdej walizki z pewnością zmieści się jedna lub dwie płócienne torby. Dzięki temu na zakupach w innym kraju czy mieście będzie można kontynuować domowe, dobre nawyki i rezygnować z toreb plastikowych na rzecz własnych.

Kawa na wynos
Jednym z podstawowych nawyków przy życiu zero waste jest zamawianie kawy czy herbaty do własnego kubka. Czemu więc nie kontynuować tego zwyczaju również na wakacjach? Warto wziąć ze sobą funkcjonalną butelkę, która będzie mogła posłużyć zarówno do zamówienia kawy na wynos, jak i jako butelka na wodę pozwalająca ograniczyć ilość kupowanego plastiku.

Własne przekąski
Zabieranie ze sobą przekąsek na całodniowe wycieczki to idealny sposób na wakacje zero waste, ale także na zaoszczędzenie pieniędzy. Kiedy pojawia się głód, wzrasta skłonność do kupowania niezdrowych produktów i jedzenia ich w większej ilości, niż się tego potrzebuje. To wiąże się z kolei z większym wydatkiem, nie wspominając już o tym, że przekąski dostępne w sklepach zazwyczaj dostępne są w plastikowych opakowaniach. Własne jedzenie to więc potrójna korzyść – dla zdrowia, portfela i środowiska.