Planowanie posiłków w domu – sposób na oszczędności i życie zero waste

planowanie posiłków

Planowanie posiłków: obecnie, gdy żyjemy w ciągłym biegu, znacznie wygodniejsze i prostsze wydaje się jedzenie na mieście, sięganie po gotowce czy korzystanie z cateringu. Warto jednak pamiętać, że w ten sposób na jedzenie przeznacza się znacznie więcej pieniędzy niż jest to potrzebne. Taka dieta nie zawsze jest też zdrowa, a dodatkowo generuje wiele zbędnych śmieci. Rozwiązaniem może okazać się planowanie posiłków w domu, które ma naprawdę wiele zalet.

Zero waste

Warto zacząć o wspomnianym już zredukowaniu generowanych śmieci, a właściwie możliwości życia zero waste. Wszystko dlatego, że wiedząc, co potrzebne jest do przygotowania posiłków na najbliższe dni, kupuje się tylko niezbędne produkty, unikając tym samym nadmiernych zakupów. Nie trzeba się martwić jedzeniem zalegającym w lodówce, które potem ostatecznie w dużej części ląduje w koszu czy też na siłę próbować wkomponować jakieś składniki w posiłek, by nie zdążyły się zepsuć.

Podwójna oszczędność: czasu i pieniędzy

Niewątpliwie planowanie posiłków to świetny sposób na poczynienie oszczędności. Samodzielne przygotowywanie obiadu czy przekąsek jest znacznie tańsze niż codzienne jedzenie na mieście. Wydawać by się jednak mogło, że to rozwiązanie wymaga dużej ilości czasu. Jest jednak wręcz przeciwnie – dzięki odpowiedniemu planowaniu można uniknąć wielu niepotrzebnych wizyt w sklepie po składniki, których zabrakło do przygotowania szybkiego dania.

ux_products products=”4″ order=”asc”]

Planowanie posiłków a lepsza dieta

Planowanie posiłków zwiększa także świadomość jedzenia. Bardzo szybko pozwala nauczyć się, jak jeść, by dieta była wolna od zbędnych dodatków pełnych pustych kalorii. Samodzielne planowanie posiłków wymaga także zadbania o dostarczenie organizmowi niezbędnych makroskładników i witamin. Dzięki temu możliwe jest jedzenie zdrowiej, co przekłada się na lepsze samopoczucie i piękniejszą sylwetkę. Planowanie posiłków pozwala także na unikniecie jedzenia słodyczy, drożdżówek czy fast foodów, na które jest się bardziej podatnym, gdy jest się głodnym lub podejmuje się decyzje w pośpiechu. Warto też wspomnieć, że planowanie posiłków uczy organizacji, która przekładać się będzie także na inne dziedziny życia. Zaletą takiego rozwiązania jest również poznanie wielu nowych przepisów, a nawet większa chęć do eksperymentowania w kuchni czy sięgania po nowe składniki.

Rozwiązanie dla każdego

Planowanie to rozwiązanie idealne dla każdej rodziny. Nawet w przypadku braku czasu zawsze znajdzie się chwila na zrobienie większych zakupów, a wszystkie posiłki można przygotować nawet na kilka kolejnych dni. W ten sposób zyskuje się wiele – pieniędzy, czasu i zdrowia.

Zobacz też: Jak rozwinąć dobre nawyki?