Work life balance – nawyki, które pozwolą Ci osiągnąć równowagę

work life balance

W dzisiejszych czasach trudno jest zachować równowagę między życiem prywatnym a zawodowym. Pogoń za wyższym stanowiskiem czy zdobywaniem nowych doświadczeń, a z drugiej strony czekające w domu obowiązki sprawiają, że czas spędzony z rodziną, a tym bardziej chwile dla siebie spychane są na bok. Tymczasem wszystkie te płaszczyzny – praca, obowiązki i czas wolny powinno się umiejętnie równoważyć. Stąd coraz więcej mówi się o work life balance.

Perfekcjonizm nie popłaca

Perfekcjonizm może przynieść więcej szkody niż pożytku, a już na pewno sprawi, że osiągniecie równowagi stanie się trudniejsze. W większości wypadków wystarczy, że zrobisz coś bardzo dobrze, a nie idealnie. Oszczędzisz za to dużo czasu i nerwów. Nie bój się też powierzać zadań innym, jeśli masz taką możliwość. Bardzo wiele osób woli brać wszystko na siebie, nie ufając, że pozostali nie będą w stanie zrobić to równie dobrze. Zaufanie innym nie zawsze jest proste, ale może przynieść Ci wiele korzyści.

Zawsze ustalaj priorytety

Czasami doba okazuje się zbyt krótka, by możliwe było zrobienie wszystkiego. Dlatego właśnie każdy dzień zaczynaj od ustalenia priorytetów. Określ, które sprawy są dla Ciebie najważniejsze i skup się właśnie na nich, stopniowo przechodząc do kolejnych obowiązków zajmujących niższe miejsce na liście priorytetów.

Dbaj o efektywność

Czasami nawet dużą ilość obowiązków da się wykonać szybko. Istotna jest tu efektywność. Przeglądanie Facebooka, pracowanie przy włączonym telewizorze czy rozpraszającej muzyce sprawi, że to, co możesz wykonać w kilka godzin, zajmie Ci nawet dwa razy więcej czasu. Jeśli nie skupisz się w pełni na swoich zadaniach, pojawi się konieczność dokończenia obowiązków kosztem realizacji hobby, odpoczynku czy czasu spędzonego z rodziną. Dbaj więc, by kiedy pracujesz, nic innego Cię nie rozpraszało.

Znajdź chwilę dla siebie

Czas z rodziną jest bardzo ważny, ale nie można zapominać, że oprócz pracy i chwil spędzonych z bliskimi musisz znaleźć też moment dla siebie. Ćwicz i uprawiaj sport, co wpłynie pozytywnie zarówno na Twój wygląd, jak i samopoczucie. Nie rezygnuj też ze swoich pasji. Dzięki nim przełamiesz rutynę, będziesz się rozwijać i czerpać satysfakcję z życia. Rozwijanie się na wielu płaszczyznach sprawi, że zyskasz też większą pewność siebie, co z kolei przełoży się na lepsze samopoczucie i wyższe wyniki w pracy. Nie będziesz mieć też poczucia, że stawiasz siebie na ostatnim miejscu, zawsze wybierając pracę czy swoich bliskich.

Zaplanuj czas tylko dla rodziny

Codzienne znalezienie dłuższej chwili dla rodziny może okazać się niemożliwe. Alternatywą będzie więc ustalenie konkretnego dnia w tygodniu, w którym każdy z domowników zapomina o telefonach służbowych, mailach, obowiązkach domowych i spędza czas razem. Ustalenie stałej pory sprawia, że łatwiej będzie wdrożyć ten plan w życie i wyrobić nawyk, by o danej porze w tygodniu nie planować wyjść ze znajomymi, pracy czy innych obowiązków, ale w pełni cieszyć się swoją obecnością podczas wspólnych obiadów, spacerów czy innych aktywności.

Podział domowych obowiązków

Regułę, by nie brać na siebie wszystkich obowiązków stosuj nie tylko w pracy, ale także w domu. Ustalcie wspólnie, kto będzie wykonywał jakie czynności i zaplanujcie tygodniowy albo miesięczny grafik. Planowanie prac domowych tak, by obowiązki były rozłożone na wszystkich członków rodziny, ma wiele zalet. Przede wszystkim dzieci nauczą się odpowiedzialności i wywiązywania z powierzonych im zadań, natomiast Ty zyskasz więcej czasu dla rodziny, znajomych czy po prostu dodatkowe chwile, które możesz przeznaczyć na odpoczynek.