5 rad, dzięki którym efektywnie wykorzystasz każdy dzień

efektywność

Żyjemy w czasach gloryfikowania produktywności. Jeszcze kilka lat temu stereotypowy człowiek sukcesu brał kolejne nadgodziny i w pełni oddawał się pracy. Pojawiło się powszechne przekonanie, że żeby odnieść sukces, trzeba pracować jak najciężej, a zmęczenie jest powodem do dumy. Na szczęście ta tendencja powoli odchodzi w zapomnienie, teraz na pierwszym planie pojawia się work-life balance. Jednocześnie jednak ogarnęła nas obsesja produktywności.

Próbujemy wykorzystać każdą minutę, po pracy idąc na siłownie, gotując zdrowe obiady, medytując i wymyślając kreatywne zabawy dla dziecka. Oczywiście to kolejna skrajność, bo nikt nie jest w stanie zaplanować każdej minuty i zawsze trzymać się planu. Nie zmienia to jednak faktu, że warto zadbać o efektywne wykorzystanie dnia.

 1. Nie startuj w wyścigu produktywności
  Warto zacząć od najważniejszego – nie jesteś robotem. Czasami potrzebujesz odpocząć, czy to psychicznie, czy fizycznie. I nie ma nic złego w tym, że zamiast wieczorem czytać kolejną ambitną książkę, sięgniesz po przewidywalne romansidło czy włączysz przyjemną komedię w telewizji. Co więcej, nie pozwalając sobie nawet na chwilę wytchnienia, możesz szybko stracić satysfakcję z codziennego życia, czuć wieczne zmęczenie i poirytowanie. A przecież bycie produktywnym to nie wyścig ani nie licytacja, kto jest bardziej zmęczony, bo tak dużo tego dnia zrobił. Wydaje Ci się, że jako osoba, która do tej pory każde popołudnie spędzała na kanapie, możesz z dnia na dzień zacząć gotować zdrowe obiady, czytać po pracy wartościowe artykuły, robić treningi, spędzać czas z rodziną i na koniec jeszcze fundować sobie staranną pielęgnację ciała? Nie ma się co łudzić. Przy tak wysoko postawionej poprzeczce ten plan nie może się udać. Określaj więc realistyczne cele i co najwyżej z czasem podejmuj nowe wyzwania, zamiast rzucać się od razu na głęboką wodę. Zawsze pamiętaj jednak o tym, że produktywność to nie sztuka zapchania kalendarza jak największą ilością zadań, a wręcz przeciwnie – to umiejętność rezygnowania ze zbędnych rzeczy.
 2. Twój kalendarz ma Ci pomóc, a nie Cię ograniczać
  Osoby mające problem z trzymaniem się swoich postanowień, osiąganiem celów czy konsekwentnym wykonywaniem zadań, chętnie sięgają po kalendarze. I rzeczywiście, umiejętne planowanie to jeden z najlepszych sposobów na efektywne wykorzystanie dnia. Pamiętaj jednak, że kalendarz to nie wyrocznia. Ma Ci pomagać, a nie wywoływać frustrację. To świetnie, że chcesz prowadzić produktywne życie. Nigdy jednak nie planuj dnia na 100%. Czasem po prostu dzieje się życie, samochód się psuje, dziecko się rozchoruje albo po prostu nie masz na coś siły. Planując dzień bez żadnego pola do elastyczności, możesz co najwyżej zafundować sobie kolejne wyrzuty sumienia, gdy znów nie uda Ci się wykonać wszystkich punktów planu.
 3. Ustalaj priorytety
  Nie każdego dnia będziesz w stanie zrobić wszystko, co sobie zaplanujesz. Możesz jednak już rano zatroszczyć się o to, by Twoje zadowolenie pod koniec dnia było jak największe. Pomyśl, z wykonania których zadań będziesz mieć największą satysfakcję, kładąc się do łóżka i zacznij właśnie od nich. Ustal pewne minimum, które po prostu musisz wykonać, by czuć, że ten dzień przynajmniej po części okazał się efektywny. Oczywiście często te najważniejsze rzeczy są zarazem najtrudniejsze czy najmniej przyjemne. Trzymaj się jednak swoich priorytetów i dopiero potem przechodź do zadań mniej ważnych. Możesz też wykorzystać macierz Eisenhowera i podzielić rzeczy na kategorie według ważności i pilności ich wykonania.
 4. Wykorzystaj przestoje
  Są takie czynności, które możesz ze sobą łączyć i tym samym zadbać o maksymalne efektywne wykorzystanie dnia. Stoisz w korku? Może to czas na przesłuchanie podcastu? Wieszasz pranie czy przecierasz kurze? To może być idealny moment na włączenie kolejnej części kursu online albo wykonanie szybkich telefonów. O efektywne wykorzystanie dnia możesz też zadbać na przykład robiąc zakupy bardzo wcześnie rano lub późno wieczorem. Oczywiście nie każdy może sobie na to pozwolić, ale jeśli specyfika Twojej pracy czy tryb życia Ci to umożliwia, czemu by nie uniknąć długich kolejek? Zastanów się też, kiedy działasz najbardziej efektywnie i w miarę możliwości dostosuj do tego tryby plan dnia. Koło 17 czujesz senność? To nie najlepszy moment na samorozwój czy naukę, za to idealna pora na trening, który Cię rozbudzi czy inną czynność, która nie wymaga dużego skupienia, a którą po prostu musisz zrobić. Ustalając plan dnia, obserwuj swój organizm, zamiast korzystać z rad innych. Każdy funkcjonuje nieco inaczej i to, co sprawdza się u kogoś, niekoniecznie będzie dla Ciebie. Znajdź rozwiązania, które odpowiadają właśnie Tobie i się ich trzymaj.
 5. Nie pozwól, by produktywność Cię unieszczęśliwiała
  Być może żyjesz w poczuciu, że nie warto marnować ani minuty. Wydaje Ci się, że ludzie produktywni są niesamowicie zdyscyplinowani i nigdy nie poświęcają czasu na głupoty. Wręcz przeciwnie – osoba dobrze zorganizowana i produktywna to wcale nie ta z maksymalnie zapchanym kalendarzem, ale taka, która znajdzie czas na wszystko – pracę, samorozwój, spotkania z rodziną i swoje hobby. Nie wpadaj więc w pułapkę myślenia o produktywności jako o samych rzeczach, które jakoś Cię rozwijają. Musisz pozwolić sobie też na odpoczynek czy coś, co po prostu sprawi Ci przyjemność. W przeciwnym razie w swoim świecie kalendarza i produktywności poczujesz się jak więzień. A przecież produktywność ma za zadanie poprawić Twój komfort życia, a nie go pogorszyć. Naucz się odpoczywać, ale świadomie – zaplanuj, że po pracy czy wykonaniu innych obowiązków jest pora na relaks. W tym czasie możesz realizować swoje pasje albo pozwolić sobie na oglądanie serialu. Jeśli dasz sobie na to przyzwolenie, nie będziesz mieć wyrzutów sumienia i odpoczniesz naprawdę, z przyjemnością. Ograniczysz też pokusę robienia zbędnych przerw w trakcie dnia. W końcu po co odwlekać swoje obowiązki, skoro można wykonać je wcześniej i dzięki temu szybciej też cieszyć się prawdziwym, zasłużonym odpoczynkiem?

Zobacz: https://www.familiowo.pl/sklep/planery-na-lodowke/planer-na-lodowke-duo-premium-simple-zestaw2/