Jak rozwinąć dobre nawyki?

Aby dojść do celu trzeba być zmotywowanym. Natomiast sama motywacja nie będzie nam dawała „kopa” do działania przez cały czas. Wszyscy wiemy, że z czasem nasza motywacja może zmaleć, a my jesteśmy wtedy na dobrej (a raczej złej) drodze do rezygnacji z naszego celu.

Motywacja jest tym, co pozwala Ci zacząć. Nawyk jest tym, co pozwala Ci wytrwać. Jim Ryun

Trzy proste zasady jak wykształcić w sobie pozytywne nawyki:

Niezależnie od tego jaki cel przed sobą stawiamy i co będzie nas motywowało do osiągnięca naszego celu – to głównym zadaniem będzie wytrwanie w „drodze” do naszego „szczytu”. Dlatego tak ważna jest zmiana nawyków.

Zaczynamy od niskiego progu wejścia: jeśli postanowisz schudnąć 2 kg, a motywacją jest wciśnięcie się w boskie bikini to super. Pytanie jak to osiągnąć. Nie przewracaj do góry nogami całego swojego życia. Wystarczy, że postanowisz na przykład: przestanę jeść słodkie bułki i zastąpię je jabłkiem, będę piła 5 szklanek wody dziennie, codziennie będę robić o 1 przysiad więcej. To mniejsze postanowienia, które łatwo możesz zmienić w nawyki.

Zobacz też: Jak zaplanować domowe wydatki

Przesuwaj granice: jeśli czujesz, że w codziennej rutynie znalazłaś czas na nowe elementy, to warto dodawać stopniowo nowe lub rezygnować ze starych, które nas ograniczają.

Nie zrywaj łańcucha: nie rezygnyuj z wybranych aktywności 2 x z rzędu. Zaznaczaj w kalendarzu kiedy wykonujesz swoje zadanie (mogą być takie wielkie krzyżyki) i postaraj się, żeby nie ich nie przegapiać. Na początku wymaga to wytrwałości, ale później „wchodzi w krew” 🙂