Pomóż mi to zrobić samemu – nauka i zabawa inspirowana Montessori

montessori

Pomóż mi to zrobić samemu – tak powiedział jeden z wychowanków Marii Montessori. Te słowa stały się podstawą całej pedagogiki Montessori, często są przypominane przez wielu nauczycieli i pedagogów jako sposób na naukę samodzielności i pewności siebie?

Jedną z funkcji naszego planera jest organizowanie zadań w rodzinie. Do tego własnie służy nasz organizer do zadań rodzinnych, który znajdziecie tutaj. Z doświadczenia wiem, że dzieci bardzo chętnie wybierają zadania, które same chcą wykonywać (równie chętnie obdzielają nimi wszystkich dookoła). Czasami oczywiście nie potrafią same wykonywać tego co sobie wybrały i podpowiadamy co zrobić, żeby jednak nie zrazić maluchów do wykonywania drobnych prac domowych 🙂

Jeśli więc chcesz i godzisz się na to, żeby Twoje dziecko zaczęło pomagać w domu to przeczytaj nasze wskazówki:

  1. Nie zmuszaj dziecka – po prostu nie zmuszaj.
  2. Jeśli decydujecie się na wspólne sprzątanie to poszukaj mioteł dziecięcych, mopów i przyborów. Jeśli będziecie razem sadzić rośliny, czy pielić odródek to również w wielu sklepach znajdziesz narzędzia przeznaczone dla dzieci. Dziecku będzie wtedy o wiele łatwiej ogarniać „domowy chaos”.
  3. Pokaż mi jak  – na początku musisz pokazać dziecku jak właściwie wykonać dane zadanie. Potrzebujesz czasu.
  4. Zwolnij – dokładnie i powoli pokaż na czym Ci zależy.
  5. Tu nie ma miejsca na… doskonałość – pewnie zdajesz sobie sprawę, że za pierwszym, drugim czy dwudziestym razem dziecko nie wykona zadania doskonale. Ty też nie musisz, więc sobie też odpuść 🙂
  6. Najpierw proste rzeczy – umiejętności nie nabywa się od razu. Zacznijcie od prostych rzeczy. Pamiętaj, że dla dziecka to czas nauki i to ten własnie czas jest najważniejszy. Rezultat jest drugorzędny.
  7. Czas spędzony z dzieckiem – ciesz się każdą chwilą spędzoną ze swoim dzieckiem. To na pewno zaowocuje w przyszłości.

Pomóż mi to zrobić samemu