Zorganizowany dom – jak to zrobić?

zorganizowany dom, organizacja domu

Czujesz się przytłoczona domowymi obowiązkami i koniecznością podejmowania decyzji? Początek sezonu wakacyjnego to idealny czas na zorganizowanie się i świeże spojrzenie na sprawy domowe i zorganizowany dom 🙂

Przedstawiamy kilka wskazówek, które pomogą Ci rozpocząć (i kończyć) „projekty domowe”. W ten sposób możesz stworzyć zdrowszą i bezpieczniejszą przestrzeń dla swojej rodziny, wyeliminujesz bałagan i poczujesz się świetnie! Pokazujemy jak za pomocą prostych, sprawdzonych działań zmotywować się – nie tylko na wakacje. O motywacji pisałam też tutaj.

Wszyscy zmagamy się najtrudniejszą częścią organizacji w domu: podejmowaniem decyzji. Nie tylko tych, które mają duże znaczenie, ale też tych (teoretycznie) łatwiejszych: gdzie powinniśmy przechowywać te rzeczy? Czy już wyrzucić ten obtłuczony kubek? Gdzie postawić ten fotel? Właśnie, teoretycznie to tematy, które nie mają większego znaczenia, a jednak potrafią zaprzątać nam głowę i tracimy sporo czasu i energii na zastanawianie się.

Oto cztery proste rzeczy, które możesz zrobić już teraz, aby stworzyć bardziej zorganizowany dom i pomogą Ci wejść w tryb „ja tu rządzę” 🙂

  1. Ogarnij szafkę/szufladę z lekami: sortowanie leków / suplementów i kosmetyków jest „zero jedynkowe” – są daty ważności, nie musimy długo myśleć. Po prostu wyrzucamy to co jest przeterminowane. Przejrzyj wszystko – nawet środek do dezynfekcji rąk i krem ​​do opalania mają daty ważności. Wyrzucenie przeterminowanych leków rozwiązuje wiele problemów: w końcu wiesz co masz i wiesz co trzeba uzupełnić – tym bardziej przed wyjazdem wakacyjnym. Przy okazji warto pamiętać, żeby wszystko co usuwasz właściwie zrecyklingować. Tektura i butelki lądują we właściwych pojemnikach,  a leki możesz zanieść do apteki – zwykle jest tam punkt zbiórki leków przeterminowanych.
  2. Teraz kuchnia – być może nie dziwi, że ten punkt jest podobny do poprzedniego. Ale tutaj działa podobna prosta zasada – wyrzucasz to co jest po terminie – nie zastanawiasz się. Sprawdź szafki kuchenne i lodówkę. Możesz poprosić o pomoc dzieci – starszaki, które znają cyferki mogą sprawdzić wszystkie daty na wszystkich produktach i umyć szklane opakowania, puszki i tekturowe pojemniki w celu prawidłowego recyklingu.
  3. Kalendarz – to nie wymaga sortowania ani czyszczenia. Wystarczy kupić duży kalendarz czy planer. Niech stanie się Twoim rodzinnym centrum dowodzenia. Wpisz tu wszystkie wszystkie zajęcia, spotkania i spotkania dorosłych i dzieci. W ten sposób wszyscy w rodzinie mogą zobaczyć co się aktualnie dzieje i unikniecie, a sprzecznych kolejek i nakładających się na siebie zdarzeń można uniknąć, a nikt nie zostanie osierocony. Zobowiązuj się do codziennego używania go jako rodziny i aktualizuj go przy każdej nowej wizycie u dentysty, praktyce sportowej lub próbie muzycznej.
  4. Punkt startowy – zidentyfikuj miejsce, które będzie waszym punktem startowym dla Twojej rodziny każdego ranka. Może to być szafka w przedpokoju. Wieczorem pozbieraj wszystkie prace domowe, projekty szkolne, plecaki, ubrania na fitness, rachunki, cokolwiek co będzie Ci potrzebne do wyjścia z domu rano.

 

Twój zorganizowany dom stanie się miejscem, gdzie nie będziesz już tracić czasu na poszukiwanie zgubionego telefonu i