Planowanie wakacji z dziećmi – 5 elementów, które warto wziąć pod uwagę

Planowanie wakacji z dziećmi

Planowanie wakacji z dziećmi ma ogromne znaczenie. Wakacje powinny być czasem, w którym można odpocząć i dobrze bawić się całą rodziną. Przynajmniej w teorii. Zwykle jednak takiemu wyjazdowi towarzyszy mnóstwo stresu. Dzieci są znudzone, zmęczone, często narzekają i płaczą. W efekcie z wakacyjnego wyjazdu zamiast wypoczętym można wrócić wykończonym.

  1. Weź pod uwagę wiek swoich dzieciNa początek musisz pogodzić się, że Twoje wakacje będą wyglądać inaczej niż przed pojawieniem się na świecie dzieci. Nie możesz tyle chodzić pieszo, musisz też wybrać zupełnie inny tryb zwiedzania. Jeśli cały dzień wypełnisz oglądaniem muzeów czy zabytków, dzieci na pewno będą znudzone. Pamiętaj też, że w tak młodym wieku niewiele będą pamiętać z całego wyjazdu. Nie ma więc dla nich znaczenia, jak wiele zobaczą. Dla nich liczy się przede wszystkim zabawa. Zrezygnuj więc z kilku zabytków na rzecz przerwy na placu zabaw. Jeśli Twoje dziecko ma co najmniej 5 lat, możesz zaplanować nieco więcej atrakcji. Pamiętaj jednak, by w ciągu dnia znalazło się kilka aktywności, które spodobają się Twoim pociechom. W przeciwnym razie czeka Cię ciągłe narzekanie.
  2. Planowanie wakacji z dziećmi wymaga kompromisówNa wycieczce wcale jednak nie musisz rezygnować ze wszystkiego. Na pewno znajdziesz rzeczy, które spodobają się zarówno dzieciom, jak i rodzicom. To może być park rozrywki, przejażdżka rowerowa czy dzień spędzony na dworze. Jeśli Twoje pociechy są starsze, łatwo też znajdziesz takie zajęcia, które zainteresują was wszystkich. Na przykład jeśli Twoje dziecko jest miłośnikiem zwierząt możecie wybrać się na farmę alpak czy popływać z delfinami, a jeśli uwielbia sporty – do parku linowego albo na mini golfa. Jeśli natomiast lubi przygody, masz jeszcze łatwiej. Wtedy świetnie sprawdzą się aktywności nad morzem takie jak surfowanie czy zdobywanie górskich szczytów.
  3. W planowanie wakacji z dziećmi zaangażuj swoje pociechyNawet małe dzieci będą podekscytowane na myśl o wakacyjnym wyjeździe. Wykorzystaj to. Już samo myślenie o wakacjach i planowanie wyjazdu może być dobrą zabawą. Opowiedz dzieciom o celu waszej podróży, pokaż krótki film z tego miejsca. Możesz też wskazać im, w którym miejscu na mapie znajduje się miejsce, do którego pojedziecie. Jeśli jedziecie za granicę, dobrą zabawą może się też okazać nauczenie się kilku podstawowych słów w tym języku.A skoro już mowa o zaangażowaniu dzieci w planowanie wyjazdu, możesz pozwolić im także spakować własny plecak. Dzięki temu poczują się bardziej samodzielne i same zadecydują, jakie zabawki chcą wziąć ze sobą, wybiorą przekąski i inne rzeczy, które według nich koniecznie muszą mieć swoje miejsce w wakacyjnym plecaku.
  4. Wybierz hotel przyjazny dzieciomObojętnie, czy planowanie wakacji z dziećmi zakłada zatrzymanie się w hotelu, pensjonacie czy wynajem mieszkania, pamiętaj, by w miejscu noclegu znajdywała się jakąś rozrywka dla dzieci. Dzięki temu po zwiedzaniu będziesz mieć czas na chwilę relaksu, a Twoje pociechy nie będę narzekać, że się nudzą. Wybierz hotel z basenem czy trampoliną albo pensjonat, w którym znajduje się pokój gier. Możesz też zdecydować się na wynajem mieszkania, w pobliżu którego znajduje się plac zabaw albo boisko.
  5. Daj dzieciom wakacyjne kieszonkoweNawet niewielka kwota pieniędzy podczas wakacyjnego wyjazdu może sprawić, że ten wyda się Twoim dzieciom bardziej ekscytujący. Mogą mieć dużo zabawy z szukania najlepszych pamiątek i chodzenia po lokalnych sklepach. Szczególnie przy ograniczonym budżecie wynajdywanie najlepszej pamiątki będzie dla nich bardzo angażującym zajęciem. Będą musiały zdecydować, który wybór jest dla nich najważniejszy – pamiątkowa koszulka? A może magnesy? Dając dzieciom niewielkie kieszonkowe na wyjazd zyskujesz podwójnie – zapewniasz im rozrywkę, a jednocześnie uczysz podstaw gospodarowania pieniędzmi.