5 zasad, które powinna wdrożyć w życie każda pracująca mama

pracująca mama

Praca z domu na pełen etat to duże wyzwanie. Trudno skupić się na obowiązkach zawodowych przez 8 godzin, kiedy wokół jest wiele rozpraszaczy, a z tyłu głowy wciąż masz listę rzeczy do zrobienia w domu. Tym bardziej jako pracująca mama możesz myśleć, że pogodzenie pracy z domu i opieki nad dzieckiem jest niemożliwe. W praktyce jednak już nawet wdrożenie kilku zasad może bardzo ułatwić Ci życie.

Rutyna to podstawa

Praca z domu wymaga doskonałej organizacji. Właśnie dlatego tak ważne jest ustalenie codziennej rutyny. Stałe pory wstawania czy wykonywania poszczególnych obowiązków na pewno ułatwią Ci skupienie. Mózg uwielbia drogę na skróty, dlatego wypracowanie konkretnych nawyków będzie mieć duży wpływ na Twoją efektywność. Nie będziesz nawet musiała zastanawiać się, jakimi obowiązkami zająć się najpierw. Nawykiem, który powinna wdrożyć w życie każda pracująca mama jest także sporządzanie codziennie wieczorem albo z samego rana listy rzeczy do zrobienia. 

Pozwól sobie na nieco elastyczności

Pamiętaj jednak, że jako pracująca mama nie zawsze możesz liczyć na idealną rutynę. Codzienne sytuacje nieraz pokrzyżują Ci plany. Dziecko może się rozchorować albo w domu pojawić awaria. Wiele też zależy od tego, ile lat mają Twoje pociechy. Jeśli są z Tobą w domu przez cały dzień, o stałą rutynę może być ciężko. W takim wypadku trzymaj się swojego planu w największym stopniu, w jakim jest to możliwe. Jednocześnie daj sobie pozwolenie na bycie bardziej elastyczną. Na pewne sytuacje nie masz wpływu i jedyne, co możesz wówczas zrobić, to spróbować się dostosować. 

Zapewnij dziecku nową rozrywkę

Szczególnie jeśli Twoje dziecko jest w takim wieku, że spędza z Tobą w domu cały dzień, pomyśl o zapewnieniu mu rozrywki. Najprostszą drogą jest oczywiście włączenie telewizora, ale to powinna być ostateczność, z której nie będziesz korzystać na co dzień. Zamiast tego pomyśl o wykorzystaniu ciekawych zabawek. Już nawet te niepozorne mogą okazać się świetną rozrywką dla dziecka. Naklejki wielokrotnego użytku, kolorowanka, a nawet zwykły balon pochłoną je na kilka godzin. Wybierz coś, co będzie dla dziecka zupełnie nowe albo nietypowe. Dzięki temu jeszcze bardziej zaangażuje się w zabawę. 

Wytłumacz dziecku, że pracujesz

Jeśli Twoje dziecko jest już w tym wieku, że można wytłumaczyć mu niektóre rzeczy, ustal z nim pewne zasady. Początkowo może mu być trudno zrozumieć, że mama, pracuje w domu. Cierpliwie tłumacz, nawet wielokrotnie, że kiedy siedzisz przy biurku albo masz założone słuchawki, jesteś w pracy. Przyzwyczaj dziecko do tego, że w takich sytuacjach jeśli czegoś potrzebuje, w pierwszej kolejności ma pójść do innych domowników czy opiekunki. Na początku może to być trudne, ale konsekwentne tłumaczenie tej zasady sprawi, że dziecko prędzej czy później rzeczywiście zacznie jej przestrzegać. 

Jako pracująca mama nie bój się prosić o pomoc

W naszej kulturze niechętnie przyznajemy się, że z czymś sobie nie radzimy. Wiele z pozoru efektywnych osób tak naprawdę wieczorem pada ze zmęczenia z powodu ogromu obowiązków. Jako pracująca mama tak naprawdę stale ciągniesz dwa etaty. Nic więc dziwnego, że czasem naprawdę możesz potrzebować pomocy. Ta rada może Ci się wydać najtrudniejsza, ale pamiętaj, że to nie wstyd prosić o pomoc. Jeśli gonią Cię terminy czy masz wyjątkowo dużo spotkań i nikt nie może Ci przeszkadzać, poproś przyjaciół, członków rodziny czy sąsiadów o pomoc w opiece nad dzieckiem. A jeśli nie masz takiej możliwości, pomyśl o doraźnym wynajęciu opiekunki.