Planer porządków wielkanocnych

Święta wielkanocne już za trzy tygodnie. Aby zdążyć na czas z przyrządzeniem wszystkich potraw i ze sprzątaniem, trzeba już teraz zacząć przygotowania. Stworzyliśmy wielkanocny planer porządków dla tych, którzy chcieliby w porę i bez stresu wyrobić się ze wszystkimi świątecznymi obowiązkami.

Pierwszy tydzień przygotowań

W tym roku jedne święta od drugich dzielą zaledwie trzy miesiące, mamy więc nadzieję, że wielkanocne porządki będą o niebo łatwiejsze od tych bożonarodzeniowych. Pierwszą rzeczą, od której należy rozpocząć sprzątanie, to ogólne porządki w całym domu. Wszystko, co leży nie na swoim miejscu, trzeba odłożyć na właściwą półkę. To także dobry moment na porządki w szafach. Przejrzyj dokładnie ich zawartość i wyrzuć lub oddaj te rzeczy, których nie używasz lub nie nosisz przynajmniej od roku.

Zabierz się za pranie wszystkich firanek, zasłon, obrusów i dywanów. Jeśli jesteś posiadaczką balkonu, piwnicy lub garażu to także dobry czas na ich uprzątnięcie. Możesz zaangażować do pracy męża, który pewnie będzie wolał porządki w garażu od innych prac domowych.

Drugi tydzień przygotowań

To idealny moment na mycie okien i drzwi. Wszystko zależy od pogody, która jak wiadomo, w marcu jest bardzo zmienna. Wybierz pogodny dzień, ponieważ znacznie łatwiej się wtedy sprząta, a przy odpowiednim ubiorze unikniesz przeziębienia.

Wypierz i zmień pościel wszystkim domownikom. Posprzątaj też pokoje gościnne, jeśli spodziewasz się przyjazdu rodziny czy przyjaciół na święta. Do Wielkanocy zostały już niespełna dwa tygodnie więc możesz odkurzyć lampy, abażury i ogarnąć górne części mieszkania. Pójdź „za ciosem” i zacznij myć sztućce i naczynia, których będziesz używać w święta.

Trzeci tydzień przygotowań

Dokładnie posprzątaj lodówkę od wewnątrz. Szczególnie ważne jest, żeby pozbyć się wszystkich zapachów, żeby nie przeszły nimi świąteczne potrawy, które będziesz trzymać w lodówce. To już czas na to, żeby dokładnie posprzątać całe mieszkanie. Zetrzeć kurze, posprzątać w kuchni i łazience. Najlepiej umyj też kafelki, na których od ostatniego sprzątania, mogły już pojawić się zacieki.

Wielka Sobota

Po powrocie do domu ze święconką, możesz zabrać się za gotowanie świątecznych potraw. Wieczorem, przed snem, kiedy wszystko już będzie gotowe do podania na stół, przychodzi czas na ostateczne porządki. Odkurzanie, mycie podłóg, sprzątanie łazienki i ogólne uprzątnięcie kuchni i całego mieszkania.