Spokojne Święta – nie wiem co to takiego

Sprzątanie, gotowanie, zakupy świąteczne i masa innych przedświątecznych obowiązków z którymi trzeba zdążyć do pierwszej gwiazdki. Świąteczny klimat tylko w telewizji wygląda relaksująco, natomiast rzeczywistość jest zupełnie inna. Czy wiecie, że w okresie przedświątecznym:

 • 75% osób doświadcza uczucia silnego stresu
 • 69% skarży się na brak czasu
 • 68% odczuwa większe zmęczenie
 • 53% respondentów czuje się zestresowanych zbyt dużą liczbą reklam świątecznych
 • 52% jest bardziej poirytowanych, niż zazwyczaj
 • 51% jest zestresowanych z powodu „presji na dawanie lub otrzymywanie prezentów”
 • 36% odczuwa większy smutek
 • 35% odczuwa większy gniew (to widać w każdym sklepie).

  Brzmi strasznie, prawda? Jak poradzić sobie z przedświąteczną gorączką i stresem? Mamy dla Was kilka rad.

 1. Nikt nie jest doskonały. Porzuć myśl, że „w tym roku to już na pewno wszystko ogarniesz”.
 2. Zaakceptuj fakt, że po prostu nie możesz zrobić wszystkiego SAMA. Staraj się zaangażować członków rodziny w przygotowania. Często dzieci bardzo chcą pomagać rodzicom – pozwól im. Niech posprzątają swój pokój. Może efekt nie będzie spektakularny, ale czy musi być?
 3. Planuj – planuj jak najwięcej. Spisanie wszystkiego co jest do zrobienia w jednym miejscu pozwoli Ci określić priorytety i mniej ważne zadania.
 4. Granice – jeśli masz listę zadań do zrobienia, to staraj się jej trzymać. Nie bierz na swoje barki nowych obowiązków, daj sobie pozwolenie na odmawianie. Mów „nie” i nie czuj się z tego powodu winna. Za każdym razem kiedy przejmujesz czyjeś obowiązki to nie zrobisz swoich priorytetów.
 5. Stwórz przestrzeń dla siebie. Nie rezygnuj ze swoich przyjemności. Zrób sobie maseczkę, usiądź i poczytaj gazetę, idź na fitness. Gwarantujemy, że nic się nie zawali, nie przypali, świat nadal będzie istniał jak wyjdziesz z siłowni 🙂 A Ty przynajmniej się zrelaksujesz.
 6. Nie trać kontaktu z ludźmi i uśmiechnij się. Kiedy człowiek jest spięty i zestresowany wszyscy dookoła stają się dla nas irytujący. Warto jednak zatrzymać się na chwilę i wziąć głęboki oddech. Uśmiechnij się do siebie i do zabieganych ludzi. Uśmiech potrafi czynić cuda 🙂