Pozytywne nawyki na sportowo

planer planowanie

Wszyscy wiemy, że sport to zdrowie. Dlatego właśnie kilka lat temu aktywność fizyczna pojawiła się (wzbudzając przy tym spore kontrowersje) jako podstawa w piramidzie żywieniowej przygotowanej przez WHO. Podobne rekomendacje pojawiły się w piramidzie przygotowanej przez Instytut Żywności i Żywienia:

Każdy chciałby mieć w domu dziecko, które lubi sport i wszelkie aktywności fizyczne. Pytanie brzmi: jak zachęcić dziecko do takiej aktywności i jak sprawić,  żeby  była ona atrakcyjniejsza niż obejrzenie kolejnego odcinka Maszy i Niedźwiedzia? 🙂

 1. Po pierwsze – bez stresu
  Aktywnością fizyczną nie jest tylko typowy sport, ale też chodzenie po schodach, spacer, bieganie za piłką. Nie musimy od razu zapisywać naszego dziecka zorganizowane zajęcia tańca, czy karate. Wystarczy, że wyjdziemy z domu na 20-30 minut i porzucamy piłką, czy pooglądamy gawrony w parku.
 2. Nie pouczaj – działaj
  Nie możesz wymagać od dzieci, żeby robiły coś, czego Ty nie robisz. Jeśli chcesz, żeby się ruszały, czy zdrowo jadły to nie ma siły – sam musisz zacząć to robić. Dzieci uczą się obserwując rodziców, na pewno nie wyrobią w sobie dobrego nawyku aktywności fizycznej, jeśli widzą, że po przyjściu do domu zalegamy wygodnie na kanapie, to niestety nie możemy oczekiwać, że one będą pasjonatami jakiejkolwiek dyscypliny sportowej. Musimy stać się pozytywnymi wzorcami 🙂
 3. Prezenty z głową
  Kupując prezent dla dziecka – z jakiejkolwiek okazji – postaraj się wybrać przedmiot, który zachęci do wspólnej aktywności. Może to być skakanka, ringo, wrotki czy piłka.
 4. Dzień pieszego pasażera 🙂
  Jeśli na co dzień jeździsz autem to postaraj się parkować w pewnej odległości od miejsca docelowego – szkoły czy sklepu. Pozytywnie wpłynie to na Wasze samopoczucie.
 5. Planuj
  Zaplanuj czas na Wasze aktywności, wspólnie z dziećmi ustalcie co i kiedy chcecie zrobić i trzymajcie się tego 🙂