Noworoczne postanowienia – jak się ich trzymać?

planer

Kolejny rok za nami. Pamiętacie, jakie były Wasze postanowienia z zeszłego roku? Udało Wam się je zrealizować? Pewnie nie wszystkie – być może tych postanowień było zbyt wiele, być może nie były zbyt dobrze sformułowane albo po prostu nie mieliście dużej motywacji, aby je zrealizować. A jak sprawić, żeby tym razem się udało?

Jak tworzyć cele?

 1. Cel jest precyzyjnie określony
  Ludzie często dążą do zmiany swojego życia (oczywiście na lepsze :)). Tymczasem samo stwierdzenie, że „w tym roku schudnę: lub „zacznę ćwiczyć”  – to stwierdzenia zbyt ogólne, żeby mogły stanowić motor dla zmiany. Jeśli chcemy schudnąć, to warto jest dokładnie określić – ile chcemy schudnąć. Jeśli dokładnie wiemy co chcemy osiągnąć, to zdecydowanie lepiej wiemy jak to zrobić.
 2. Nie wszystko na raz
  Często chcemy zmienić „wszystko” i przebudować cały swój styl życia. Doświadczenie jednak pokazuje, że powinniśmy skupić się na jednym czy dwóch celach. Jeśli je osiągniemy, to możemy tworzyć kolejne. Jeśli Waszych postanowień będzie kilka lub kilkanaście i będziecie starać się wszystkie je w jednym czasie urzeczywistniać – to się nie uda, a jedynie zwiększy wasze rozczarowanie i wzbudzi w Was poczucie winy.
 3. Bądź realistą
  Pomyśl na chłodno o swoich postanowieniach, których nie udało Ci się zrealizować. Odpowiedz sobie na pytanie: co doprowadziło wtedy do niepowodzenia? Nie zapominaj o porażkach, warto się na nich uczyć 🙂

Jak się motywować?

 1. Małe sukcesy
  Każdy sukces sprawia, że czujemy się wspaniale. Z sukcesów czerpiemy pozytywną energię i mamy siłę na nowe wyzwania 🙂 Warto więc podzielić swój cel na mniejsze etapy  – kamienie milowe, które będą naszymi małymi sukcesami.
 2. Pisz!
  Żeby pamiętać o swoim celu warto codziennie go widzieć. W tym celu możesz wykorzystać nasz planer i planszę „Tydzień” poświęcić na opisanie, czy narysowanie swojego postanowienia – rozłożonego na codzienne czynności.

A co jeśli się nie udało?

Spróbuj znów. Próbuj tyle razy, aż się uda 🙂