Nauka planowania dla dzieci

nauka planowania

Nauka planowania pozwala na łatwiejsze osiąganie wyznaczonych celów i prowadzenie zdrowego, szczęśliwego życia. Warto więc rozwijać tę zdolność w dzieciach i uczyć je, by myślały o poszczególnych krokach, które trzeba podjąć, by osiągnąć konkretny cel. Planowanie jest też kluczową umiejętnością w rozwoju akademickim.

Pomaga w realizowaniu długoterminowych projektów czy gospodarowaniu czasem pomiędzy obowiązkami, hobby i odpoczynkiem dzięki ustalaniu priorytetów i odpowiednich strategii. Aby nauczyć dzieci planowania, wystarczy zacząć od pięciu prostych kroków.

 1. Kalendarz
  Prowadzenie kalendarza wydarzeń to podstawa planowania. Dzięki niemu pamięta się o wszystkich obowiązkach, nadchodzących wydarzeniach czy spotkaniach. Dziecko może spersonalizować kalendarz za pomocą grafik, zdjęć czy rysunków.
 2. Listy kontrolne
  Planowanie z dzieckiem będzie też znacznie łatwiejsze dzięki listom kontrolnym, na których znajdą się przedmioty potrzebne do podjęcia różnych zadań czy uczestniczenia w konkretnych wydarzeniach. Przykładowo, torba na mecz piłki nożnej będzie obejmować strój sportowy, buty, ręcznik i butelkę wody. Takie listy można umieszczać w pokoju dziecka czy w miejscu, w którym przechowywany jest sprzęt potrzebny do danej czynności.
 3. Planowanie wycieczki
  Dobrym treningiem planowania dla dziecka będzie również samodzielne opracowanie wycieczki. Maluch powinien się zastanowić nie tylko, gdzie chce się wybrać, ale także, co będzie mu potrzebne. Przykładowo, jeśli dziecko chce pójść do zoo, można doradzić mu, by wydrukowało mapę z komputera i zaznaczyło na niej, które zwierzęta koniecznie chce zobaczyć, gdy już tam dotrze.
 4. Harmonogram rodzinny
  Warto też zadbać o to, by praca domowa stała się częścią regularnej rutyny. Będzie to możliwe dzięki ustaleniu wspólnego harmonogramu. W razie potrzeby czynności domowe można podzielić na dwa bloki – przed wyjściem do szkoły i po powrocie z niej – i pozwolić dziecku na samodzielne określenie, które czynności kiedy wykona.
 5. Małe biznesy
  Dobrą nauką planowania może być także przygotowanie „małego biznesu”, który wymaga opracowania biznesplanu. Może to być chociażby sprzedaż lemoniady w lecie czy wyprowadzanie psów sąsiadów albo koszenie trawników. Takie przedsięwzięcie będzie wymagało określenia potrzebnego sprzętu, zakupienia go i zaplanowania czynności potrzebnych do działania, a także ustalenia, ile czasu dziecko chce przeznaczać na takie czynności, w co będzie chciało inwestować czy na co oszczędzać.

Zobacz też:

5 pytań, które ułatwią Ci organizację baby shower

6 życiowych czynności, których warto nauczyć dziecko podczas kwarantanny

Jak przestać żyć w trybie przetrwania?