5 pytań, które ułatwią Ci organizację baby shower

organizacja baby shower

Baby shower to niezwykła impreza, którą długo się pamięta. W niektórych przypadkach to przyszła mama decyduje się wszystko przygotować, ale znacznie częściej organizacja baby shower jest pomysłem którejś z jej przyjaciółek. W takim wypadku sprawa jest nieco bardziej skomplikowana – z jednej strony chce się stworzyć niezapomnianą imprezę, z drugiej mieć pewność, że wszystkie pomysły przypadną do gustu przyszłej mamie. Jak więc pogodzić obie te kwestie? Sprawę może ułatwić odpowiedzenie sobie na 5 podstawowych pytań.

 1. Gdzie będzie odbywać się baby shower?

  Pierwszy ważny punkt to lokalizacja. Tutaj pod uwagę trzeba wziąć nie tylko liczbę gości czy koncepcję przyjęcia. Duże znaczenie mają także upodobania przyszłej mamy. W końcu chodzi o to, by czuła się w tym dniu jak najbardziej komfortowo. Jeśli jest więc typową domatorką, nie najlepszym pomysłem będzie wynajmowanie sali czy wyjście do restauracji.
  W praktyce baby shower najczęściej odbywa się w domu. Po pierwsze – w ten sposób najłatwiej wszystko zorganizować. Nie bez znaczenia jest też kwestia budżetu. Oszczędzając na wynajmie, można pozwolić sobie na zakup większej liczby dekoracji, przygotowanie bardziej wymyślnych dań czy kupienie lepszego prezentu.

 2. Impreza z motywem czy bez?

  W dalszej kolejności warto zastanowić się nad motywem takiej imprezy. Organizacja baby shower pod tym względem zwykle sprowadza się do wybrania wersji kolorystycznej dopasowanej do płci przyszłego dziecka. Można jednak pójść o krok dalej – na przykład gdy ma urodzić się dziewczynka, postawić na motyw księżniczki. W przypadku chłopca sprawdzą się natomiast chociażby pociągi czy samoloty. Największy problem pojawi się, gdy rodzice nie chcą znać płci malucha przed jego narodzinami. W takim wypadku pozostaje postawienie na neutralne ozdoby albo przemieszanie ze sobą dwóch kolorów – różowego i niebieskiego.

 3. Jakie menu na baby shower?

  W przypadku wynajmowania sali organizacja baby shower pod względem menu jest prostsza. Większym wyzwaniem okaże się natomiast ustalenie wszystkich szczegółów, gdy impreza ma odbyć się w domu czy na świeżym powietrzu. W takim wypadku wprawdzie też można zamówić catering, ale zwykle organizator i goście stawiają na samodzielne przygotowanie wszystkich potraw.

  Tutaj dobrze sprawdzi się poproszenie każdego, by przyniósł coś ze sobą. Warto zrobić listę z wytrawnymi potrawami i deserami tak, by na pewno niczego nie zabrakło. Oczywiście pamiętając przy tym o uwzględnieniu szczególnych potrzeb żywieniowych gości, a przede wszystkim przyszłej mamy. Warto też pamiętać, że jedzenie wcale nie musi być specjalnie wyszukane. W tym dniu liczy się przede wszystkim świętowanie nadchodzących narodzin dziecka.

 4. Z grami czy bez?

  Stałym elementem praktycznie każdej tego typu imprezy jest kilka gier związanych z rodzicielstwem i przyjściem na świat dziecka. Baby shower to szczególna impreza, którą przyszła mama zapamięta na całe życie. W internecie można więc znaleźć mnóstwo pomysłów, w jaki sposób spędzić te kilka godzin. Wśród popularnych propozycji znajduje się chociażby odpowiednik gry w państwa miasta utrzymany w tematyce dziecięcej czy chociażby kalambury z hasłami nawiązującymi do bycia rodzicem.

  Choć taki sposób na spędzenie baby shower wydaje się świetnym pomysłem, to warto zastanowić się, czy przyszła mama na pewno będzie tego samego zdania. Jeśli nie lubi tego rodzaju gier i woli raczej spędzić kilka godzin na rozmowie, warto uszanować jej zdanie. W końcu nie powinna czuć się niekomfortowo na imprezie organizowanej właśnie z myślą o niej i dziecku.

 5. Czy organizacja baby shower wymaga stworzenia listy prezentów?

  Ostatnia kwestia to prezenty. Tutaj pole do popisu jest ogromne. To mogą być śpioszki, zapas pieluch, butelki, smoczki czy choćby zabawki dla dziecka. Żeby goście się nie zdublowali albo nie kupili czegoś, w co przyszła mama sama zdążyła się zaopatrzyć, warto zrobić listę prezentów. Każdy z gości będzie mógł wybrać, co chce kupić. Poza tym to też duża pomoc dla tych osób, które nie mają pomysłu, jaki prezent wybrać.

  Nie zawsze jednak lista prezentów to konieczność. Zawsze można też zorganizować zrzutkę na jeden wspólny prezent i wybrać coś droższego, co bardzo przyda się rodzicom. Może być to chociażby nawilżacz powietrza czy Szumiś. W takim wypadku organizator imprezy musi zadbać tylko o to, by wszyscy goście zgodzili się co do prezentu i przekazali mu odpowiednią kwotę na jego zakup.


Zobacz też:

Planowanie obowiązków domowych

3 sposoby na większą produktywność

Jak zaplanować menu dla dziecka na cały tydzień?