3 sposoby na większą produktywność

jak zwiekszyc produktywnosc

Produktywność to modne słowo. Produktywnym chciałby być każdy i to zarówno w domu, jak i w pracy. Dzięki temu nic nie jest odkładane na ostatnią chwilę, można w dużej mierze wyeliminować stres, realizować się zawodowo, a także znaleźć moment na swoje pasje czy odpoczynek.

Choć czasem wydaje się, że niektórzy ludzie z natury są bardziej produktywni, a inni nie mają do tego predyspozycji, to jest zupełnie inaczej – wystarczy wcielić w życie kilka zasad, by móc sprostać każdemu zadaniu.

Priorytety
Ludzie produktywni działają według jednej ważnej reguły – zaczynają od rzeczy najważniejszych, a tymi mniej istotnymi zajmują się w dalszej kolejności. Dzięki temu nie mają większych problemów ze zrobieniem wszystkiego na czas i nie kończą dnia z poczuciem, że podjęli się kilku małych obowiązków, które nie mają większego znaczenia w obliczu tych, których nie wykonali. Warto więc jasno wyznaczyć sobie cele i to najlepiej te długoterminowe. Będą one stanowiły bazę dla określania priorytetów na dany dzień. Dzięki temu łatwiej będzie zdecydować, jakie zadania są najważniejsze i które z nich należy wykonać w pierwszej kolejności.

Zobacz też: Jak planować?

Skupienie
Na produktywność wpływa też skupienie, a jak wiadomo, o utratę koncentracji nie jest trudno. Zwykłe sprawdzenie jednego maila może przerodzić się w kilkugodzinne przeglądanie poczty kosztem wykonywania ważniejszych czynności. Warto więc raz na jakiś czas zadać sobie kilka pytań:

  • czy robię teraz to, co powinienem?
  • jeśli nie to dlaczego?
  • co mnie rozproszyło?
  • jak zapobiec podobnej sytuacji w przyszłości?

Przy regularnym stosowaniu tej metody coraz rzadziej będzie się tracić czas na rzeczy mało istotne i prościej będzie trzymać się planu.

Eliminacja stresu
Ludzie produktywni wcale nie żyją bez stresu, ale na pewno potrafią znacznie go zredukować. Niejednokrotnie pomaga im w tym planer. Dzięki niemu porządkują cały plan dnia czy nawet tygodnia, określają, jakie zadania mają do wykonania i podążają według listy. Takie planowanie sprawia, że nie trzeba ciągle zastanawiać się, co jeszcze trzeba zrobić, tylko od razu można przystąpić do działania, wykreślając kolejne punkty z listy.