Jak kształtować zdrowe nawyki w domu?

planer zmywalny na ścianę

Zdrowe nawyki najlepiej wypracowywać drużynowo, a nie ma silniejszej i lepszej drużyny niż rodzina. Właśnie dlatego to przede wszystkim w domu powinno się zadbać o wdrażanie pewnych zachowań. Jakie zdrowe nawyki można wypracować i jak zrobić to w łatwy sposób?

Nawyki żywieniowe
Warto pamiętać, że to właśnie rodzice są odpowiedzialni za żywienie dzieci, gdyż to do nich należy kupowanie produktów spożywczych. Jest to więc duża odpowiedzialność. Można bowiem sprawić, że dziecko nauczy się codziennie jest chipsy czy ciastka, z drugiej strony ma się sposobność, by od najmłodszych lat kształtować w dziecku nawyk jedzenia 5 posiłków dziennie i zaczynania dnia od wartościowego śniadania.

Wspólne gotowanie
Najprościej nauczyć dziecko, jak jeść zdrowo, poprzez wspólne gotowanie. Będzie to świetna zabawa, a jednocześnie także dobra lekcja tego, z jakich składników warto korzystać, a czego unikać, by tworzyć pyszne, a jednocześnie zdrowe i pożywne potrawy.

Codzienne ćwiczenia
Ruch jest niezwykle ważny i to nie tylko ze względu na kondycję. Pozwala także zwiększyć świadomość własnego ciała, poprawia samopoczucie i polepszyć koncentrację. Nawet 20 minut codziennych ćwiczeń w domu może przynieść świetne rezultaty. Wystarczy poświęcić chwilę na przysiady, pompki, pajacyki czy brzuszki i to bez wymówek, gdyż 20 minut w ciągu dnia może sobie zagospodarować każdy. Warto ćwiczyć całą rodziną – dla dziecka będzie to nie tylko sposobność do aktywności fizycznej, ale także mnóstwo zabawy.

Aktywne wakacje
Ruch nie powinien się jednak ograniczać tylko do ćwiczeń w domu. Warto pokazać dziecku, że najlepsze wakacje to te aktywne. Każdy ma czasem ochotę poleżeć na plaży czy popływać w basenie, ale ważne, by był to tylko dodatek do wyjazdu pełnego spacerów czy chodzenia po górach. Wolne chwile, zarówno w wakacje, jak i w ciągu roku szkolnego, można też wykorzystać na rodzinne sporty. Wspólny mecz piłki nożnej czy wyjście na kort tenisowy dostarczy mnóstwo rozrywki, a jednocześnie pozwoli spędzić dzień aktywnie.