Proste sposoby, by życie w rodzinie było bardziej eko

ekologia w domu

Ekologia ma coraz większe znaczenie w życiu każdego świadomego człowieka. Dużo mówi się o konieczności dbania o środowisko, jednak nie wszyscy wiedzą, co zrobić, by rzeczywiście żyć bardziej eko. Najlepiej dobre nawyki zaszczepiać już w dzieciach, by od najmłodszych lat wiedziały, że dbałość o środowisko ma znaczenie. Warto więc zaplanować ekologiczne życie dla całej rodziny. Istnieje kilka prostych sposobów, by to zrobić.

Zbiórka zabawek i ubrań
Warto wytłumaczyć dziecku, jak ważne jest pomaganie innym i że w przypadku, gdy jakieś zabawki im się znudziły albo ubrania stały się za małe, nie można ich wyrzucać, ale trzeba oddać potrzebującym. Należy jednak nie tylko tłumaczyć, ale i zaangażować dziecko w cały proces wybierania zabawek i ubrań nadających się do przekazania innym.

Torby wielorazowego użytku
W przypadku gdy dziecko lubi zakupy, można zaopatrzyć je w torbę wielorazowego użytku. Pozwoli to na wyrobienie w nim nawyku noszenia takiej torby na każde zakupy, a jednocześnie sprawi, że rodzice nie zapomną wziąć do sklepu własnych.

Filmy dokumentalne
Warto też zobaczyć, które filmy dokumentarne czy materiały na YouTube są odpowiednie dla dziecka, a potem pokazać mu niektóre z nich. Dzięki temu znacznie zwiększy się jego świadomość odnośnie tego, jak ważne jest dbanie o środowisko.

Kontrolowane prysznice
Wiele dzieci lubi spędzać pod prysznicem godziny, traktując kąpiel jak zabawę. Warto więc ustalić wspólnie limit czasu, na przykład do 10 minut, a następnie pilnować, by prysznic nie trwał dłużej.

Wyłączanie świateł
Dbanie o to, by dziecko wyłączało światło, gdy wychodzi z danego pokoju jest niezwykle ważne. To samo tyczy się wyłączania po sobie telewizora czy innych sprzętów. Jeśli dziecko nauczy się to robić w najmłodszych latach, w przyszłości będzie to już automatyczny odruch.

Słomki wielorazowego użytku
Dzieci uwielbiają pić przez słomki, dlatego chętnie to robią zawsze, gdy jest taka sposobność. W trosce o środowisko warto więc zaopatrzyć dziecko w słomkę metalową czy silikonową, którą po użyciu wystarczy wymyć. Dzięki temu uniknie się marnowania masy plastikowych słomek.

Rodzinny ogródek
Można także wraz z dzieckiem stworzyć mały, rodzinny ogródek i posadzić w nim warzywa czy zioła. Wykonywanie w nim drobnych prac stanie się kolejnym rodzinnym obowiązkiem i wyrobi w dziecku większą świadomość środowiska, a także nauczy, jak ważne jest dbanie o rośliny.


Zobacz też:

Dlaczego warto nauczyć dziecko gry w szachy i jak to zrobić?

Jak nauczyć dziecko rozwiązywania problemów? 

Jak przestać żyć w trybie przetrwania?