Dyscyplina czy współpraca?

Liść Monstery

Dyscyplina kształtuje, jeśli jej charakter jest pozytywny, a współpraca?

Dyscyplina czy współpraca? W tym tekście staraliśmy się zatrzymać na chwilę nad rolą dyscypliny i współpracy w wychowaniu dzieci. Zastanowiliśmy się przede wszystkim nad tym czy obie te metody powinny iść ze sobą w parze czy też któraś z nich jest bardziej istotna.

W efekcie przemyśleń zdaje się, że konsensus obu tych metod będzie najlepszym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ dzieci potrzebują wytyczonych granic, które ułatwią im samodzielne podejmowanie decyzji. A przecież każdy wie, że świadomość konsekwencji daje dzieciom możliwość zrozumienia, jak działa rzeczywistość wokół nich.

A jak wygląda kwestia współpracy? Otóż współpraca przede wszystkim, dlatego że dziecko jest istotą rozumną, pragnącą chłonąć wiedzę i doświadczenie swoich rodziców. Trzeba je tylko odpowiednio zmotywować 🙂

Dyscyplina czy współpraca

Zamiast rozkazów warto zachęcać

Dyscyplina kształtuje, jeśli jej charakter jest pozytywny, dlatego zamiast używania rozkazów zdecydowanie korzystniej dla obu stron będzie zachęcać do działania, a także pokazywać pozytywne aspekty konkretnych poczynań i wskazywać czego może nauczyć nas to konkretne działanie. Dzieci chłoną wiedzę bardzo szybko, są przecież wyjątkowo bystre i rozwijają się z dnia na dzień. Dlatego z ogromną przyjemnością poddadzą się dyscyplinie, jeżeli tylko zobaczą w niej coś dobrego.

Dyscyplina czy współpraca

Dobre współdziałanie to szacunek

Współpraca natomiast jest „talentem”, którego można się nauczyć. Jeśli nauczysz się współpracować z własnymi dziećmi, wówczas zaowocuje to w przyszłości w ich relacjach z otoczeniem, w którym przyjdzie im się rozwijać. Dobre współdziałanie to przede wszystkim szacunek do kolegi, koleżanki, partnera, rodzica lub nauczyciela, a współpraca to także nauka dla naszych pociech, by zastanowić się nad tym, czego chciałaby druga strona. Wszakże poczucie empatii dobrze jest kształtować od najmłodszych lat.

Jesteśmy gdzieś pomiędzy dyscypliną a współpracą połączonych w najlepszy z możliwych sposobów i uwielbiamy pozytywną atmosferę, wspólne planowanie oraz dobrą zabawę z całą rodziną. Jakie więc wysnuliśmy wnioski? Otóż stwierdziliśmy, że dyscyplina kształtuje, jeśli jej charakter jest pozytywny, a współpraca to nauka szacunku, empatii i skutecznego planowania.