Dlaczego w życiu dziecka ważna jest rutyna?

Dla niemowlaka i nawet kilkuletniego dziecka każdy dzień stanowi twardą szkołę życia. Musi sobie poradzić z nowymi widokami, dźwiękami, bodźcami i nauką podstawowych czynności (nawet rozróżnianiem dnia i nocy!), co często kończy się płaczem oraz atakiem paniki. Dlatego tak ważne są harmonia i zaplanowanie stałych czynności dzień w dzień. Jednym słowem – rutyna! Pozwoli ona dziecku funkcjonować we względnym poczuciu komfortu i bezpieczeństwa.

Nic innego nie nauczy szkraba codziennego rytmu dnia i nocy. W ten sposób zapamięta, że po przebudzeniu czas na karmienie, potem popołudniową drzemkę, zabawy, a następnie przychodzi pora na kąpieli i usypianie. Wszystko o mniej więcej stałych porach dnia, zwłaszcza jeśli chodzi o posiłki.

Co więcej, przed karmieniem, przewijaniem lub zabieraniem dziecka na spacer warto zwracać się do niego zawsze w ten sam sposób i wykonywać podobne czynności, w ściśle określony oraz schematyczny sposób. Nawet w czasie drzemki niemowlaka dzięki zjawisku habituacji, czyli odcięciu wszelkich zakłócających sen bodźców z zewnątrz, wcale nie trzeba chodzić na paluszkach i mówić szeptem. Jeśli dziecko będzie przyzwyczajone do zwyczajowych domowych odgłosów, odkręconej wody, włączonego telewizora i rozmów utrzymanych w jednostajnym, normalnym tonie, spokojnie prześpi wyznaczony przez zegar biologiczny czas.

Chyba nie trzeba dodawać, że wprowadzenie rutynowych procedur do życia dziecka pomoże jemu, ale przede wszystkim Tobie. W ten sposób ułatwi opiekę nad nim i odciąży od niepotrzebnych obowiązków rodzicielskich, związanych z ciągłym uspokajanie pociechy, gdy zaskoczy go coś niespodziewanego.

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *