Dlaczego warto planować?

Dlaczego warto planować? Żyjemy w zwariowanych czasach. Codziennie doświadczamy natłoku spraw, potoku informacji, pośpiechu i stresu. Aby nie dać się zdominować codziennej gonitwie oraz ustalać życie rodzinne i zawodowe na własnych zasadach, warto zatrzymać się przez chwilę aby przyjrzeć się czemu właściwie poświęcamy własny czas.

Teraz chwila dla Ciebie, zastanów się (i najlepiej wypisz skrótowo cały swój tydzień na kartce, przyda się to jeszcze za moment):

  • Ile czasu w ciągu dnia spędzasz na pracy zawodowej?
  • Ile czasu potrzebujesz na obowiązki domowe ?
  • Ile masz czasu dla współmałżonka – najważniejszej osoby w Twoim życiu?
  • Ile czasu spędzasz na zabawie i rozmowie z dziećmi?
  • Ile czasu masz na realizację swoich pasji?
  • Czy masz jeszcze czas na aktywność fizyczną i przygotowanie zdrowego posiłku?
  • Co jest Twoim „złodziejem czasu”?

A teraz pomyśl, czy tego właśnie chcesz? Czy jesteś zadowolony z obecnego stanu rzeczy, czy też czas, którym zarządzasz wymknął się trochę poza Twoją kontrolę? Czy poza pracą zawodową masz jeszcze czas dla najbliższych? Czy Twoje pasje lub dbanie o zdrowie nie zeszły już całkiem na boczny tor? Aby przywrócić odpowiednie proporcje pomiędzy czasem jaki poświęcasz dla pracy,domu, rodziny, ruchu, itp. warto stworzyć plan, który usystematyzuje Twoje zajęcia, oraz uwidoczni czas wolny jaki zagospodarujesz zgodnie z własnymi potrzebami.

O czym warto pamiętać, a czego szczególnie unikać? Poniżej znajdziesz kilka wskazówek dotyczących planowania dnia, tygodnia, miesiąca dla całej rodziny, ze szczególnym uwzględnieniem dzieci.

Dlaczego warto planować? Priorytety rodzinne

Zasadnicze pytanie: Dlaczego planowanie jest ważne? Przede wszystkim, dlatego aby panować nad tym, co się dzieje w naszym życiu. Planowanie pozwala nam decydować, czemu oraz jak wiele poświęcimy czasu. Ile z tego czasu weźmie pracodawca, a ile damy najbliższym. Zarządzanie naszym czasem pozwala też na zachowanie równowagi pomiędzy obowiązkami a odpoczynkiem. Przyjrzyjcie się jeszcze raz temu, co na temat swojego czasu zapisaliście przed chwilą. Jeśli jesteście małżonkami, rodzicami, to kiedyś wybraliście to jako priorytety w Waszym życiu… A więc teraz spójrzcie na kartkę i pomyślcie, czy podoba Wam się Wasz tydzień?

Pamiętajcie: planowanie nie polega jedynie na spisywaniu kolejnych aktywności, które będziemy realizować, ale także na stałej uważnej obserwacji, czy w codziennej gonitwie nie gubi nam się to, co jest dla nas najważniejsze…

Dlaczego warto planować? Jesteśmy rodziną 

Każdy z domowników codziennie realizuje swój konkretny plan dnia. (Już wiesz, że jeśli pomoże Ci planer, jest nie tylko łatwiejszy do realizacji, ale także do ewentualnej korekty, jeśli zgubisz proporcje). Wspólnie możecie stworzyć plan tygodnia czy miesiąca. Pamiętajcie jednak, że najcenniejszym czasem dla rodziny jest… czas dla rodziny.

Jak go spędzacie zależy od Was, ale kluczowe słowo to „RAZEM”. Warto przy okazji planowania ustawić taki czas jako priorytetowy, nawet jeśli w ciągu tygodnia będzie to 15 min. dziennie. Jest to najlepsza inwestycja w rodzinę!

Dlaczego warto planować? Plan nasz powszedni

Każdy ma swój własny sposób na planowanie czasu, ale warto w tym planowaniu uwzględnić poniższe wskazówki:

  • Plan jest dobry, gdy jest „uszyty na miarę” – uwzględnij w swoim planie nie tylko, co musisz i chcesz zrobić, ale także swoje możliwości i ograniczenia;
  • Plan jest dobry, gdy ma jasno określone cele. – w momencie, kiedy masz jasno określony cel, łatwiej ustawić priorytety. Pamiętaj, że łatwiej osiągać cele, gdy podzielimy drogę do nich na krótsze etapy.
  • Plan jest dobry, gdy jest konkretny. – każdego dnia zaplanuj czas na pracę, obowiązki domowe, odpoczynek, zadbanie o siebie. Zależnie od swoich potrzeb i możliwości ustal, ile każdy z tych elementów może i powinien Ci zająć. Nie chodzi o chodzenie do toalety z zegarkiem w ręku, ale raczej o takie rozplanowanie czasu, żeby nie trzeba było się zastanawiać, czy już mogę usiąść z książką, czy jeszcze milion zadań przede mną dzisiaj.
  • Plan jest dobry, gdy jest stale aktualizowany do potrzeb – pamiętajmy, że plan ma być pomocą, a nie potrzaskiem, z którego nie da się wyjść. Warto każdego dnia wieczorem zastanowić się przez chwilę, czy ten dzień był dobrze zaplanowany. To pomoże wprowadzać niezbędne zmiany. Nie zapominaj o swoich życiowych priorytetach!

Dlaczego warto planować? Plan dnia dziecka

W rodzinie każdy dorosły ustala swój plan dnia, ale dzieciom te plany ustalają rodzice. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, jak zrobić to dobrze. Pamiętaj o tym, że dziecko:

  • ma inne możliwości fizyczne i percepcyjne niż dorosły, a więc ma też inne potrzeby. Uwzględnij fakt, że:
    • w ciągu dnia krócej niż dorosły może pracować, czyli uczyć się,
    • potrzebuje częstych przerw w nauce i odrabianiu lekcji,
    • szczególnie ważny jest dla niego odpoczynek – zabawa i sen.
  • potrzebuje stałości i określonego rytmu – im większa powtarzalność, tym większe poczucie bezpieczeństwa u dziecka. Łatwiej jest mu przewidzieć, co będzie za chwilę, a zatem jest spokojniejsze, bardziej zadowolone i pewne siebie. Im młodsze dziecko, tym ważniejsza jest powtarzalność.
  • cały czas się uczy – także zarządzania czasem, rozsądnego planowania i realizowania zaplanowanych zadań. Jeśli przez lata pokażemy dziecku, jak może planować, w dorosłości nie będzie miało z tym problemu. Jednak póki jest dzieckiem, my jesteśmy odpowiedzialni za równowagę w jego planie dnia.
  • jest mądre – warto uwzględniać uwagi (te słowne i te niewerbalne), które przekazuje nam dziecko (swoim marudzeniem, zmęczeniem, rozkojarzeniem), aby móc wprowadzać niezbędne korekty do planu dnia naszej pociechy. Pamiętajmy też, że dzieci mają różne dni i stałość planu często im pomaga w tych trudniejszych momentach, ale to my bądźmy rodzicami i wiedzmy, kiedy można odpuścić (zawsze wyjaśniając dziecku, dlaczego tak robimy).

NA KONIEC

Pamiętajmy, że planowanie ma na celu uporządkowanie rzeczywistości, właściwe zarządzanie czasem aby nie zdawać się na przypadek. Jeśli poświęcimy dłuższą chwilę na zaplanowanie najbliższego tygodnia czy miesiąca, zyskamy więcej spokoju, pewności siebie i jasności, co za chwilę się wydarzy. Nie zgubimy też w natłoku spraw tego, co uważamy za najważniejsze w życiu. Pamiętajmy, że w planie najważniejszy jest człowiek i jemu plan ma służyć. Jeśli za dużo na siebie nałożysz i poczujesz się przytłoczony, to czas na zmiany w Twoim planie. (Bądźmy szczerzy, bez planu nie sposób wprowadzić żadnych zmian).

Może np. przydałoby się więcej czasu z rodziną i dla rodziny? W końcu, w szczęśliwej rodzinie człowiek jest szczęśliwy 🙂 A czy nie o to w życiu chodzi?

Autorką wpisu jest Magdalena Szymoniak


Zobacz też:

Planowanie obowiązków domowych

3 sposoby na większą produktywność

Jak zaplanować menu dla dziecka na cały tydzień?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *