5 rad dla mamy pierwszoklasisty

Posłanie dziecka do szkoły to mnóstwo nowych wyzwań zarówno dla niego, jak i dla rodziców. Nagle trzeba zmienić się w najprawdziwszy ludzki kombajn organizacyjny i w gąszczu wszystkich zadań łatwo się pogubić. Przedstawiamy więc listę najważniejszych priorytetów, niezbędnych przy przygotowaniu do wejścia w nowy świat.

Na początku może to się wydawać trudnym do udźwignięcia ciężarem, bo posłanie dziecka po raz pierwszy do szkoły wiąże się dla mamy z mnóstwem dodatkowych obowiązków. Oprócz ciągłego tłumaczenia, że szkoła to nie obóz karny, inne dzieci są tak samo przestraszone, a nauczyciele wcale nie są gorsi od potworów z bajek, dochodzi zadbanie o to, by naszej pociesze niczego nie zabrakło ani w piórniku ani w tornistrze. Dlatego warto trzymać się kilku zasad.

 1. Przygotuj planer z wypisanymi szkolnymi wydarzeniami
  Nasz nowy planer dla ucznia jest zdecydowanie najlepszych rozwiązań jeśli chodzi o planowanie. Pozwoli Ci trzymać rękę na pulsie ze wszystkimi bieżącymi sprawami dotyczącymi dziecka i szkoły. Możesz wypisać terminy wywiadówek, wycieczek szkolnych czy ważnych szkolnych zadań. Dzięki niemu zainspirujesz swoje dziecko do działania, a Ty zorganizujesz bez problemu cały miesiąc.
 2. Trzymaj się rutynowych zajęć
  Codziennie powtarzalne, rutynowe czynności związane ze szkołą pozwolą dziecku nabrać pewności siebie i szybko przyzwyczaić się do nowych wyzwań. Wstawanie o stałej godzinie, pomoc w ubieraniu się, jedzenie śniadania, pakowanie książek (ważne, by chociaż częściowo zrobiło to samodzielnie), odprowadzanie do szkoły i wspólne odrabianie lekcji wieczorem oswoi pierwszoklasistę ze światem szkolnych murów.
 3. Nie unikaj życia towarzyskiego
  Oczywiście łatwo to powiedzieć – ogarnąć na raz wszystkie obowiązki w pracy i rodzinne, a w dodatku znaleźć jeszcze czas dla przyjaciół. Jednak na spotkaniach ze starymi znajomymi, którzy też mają dzieci w tym samym lub podobnym wieku, warto wymienić spostrzeżenia o szkolnej przygodzie Twojego malucha i zasięgnąć porad. Zawsze przyda się inny punkt widzenia.
 4. Rozmawiaj z dzieckiem. O wszystkim
  Jaki jest jego ulubiony przedmiot? Kogo w klasie najbardziej polubiło? Który nauczyciel jest najsympatyczniejszy? W co się dziś bawiło z kolegami i koleżankami? Częste rozmowy i wysłuchiwanie obserwacji (nawet jeśli są to głównie żale) pierwszoklasisty pozwolą zmniejszyć u niego uczucie stresu.
 5. Zadbaj o rozrywkę w weekend
  Jeśli tylko znajdziesz sama na to wystarczająco dużo czasu, zaaranżuj swojemu rozpoczynającemu pierwszy kontakt z edukacją maluchowi serię rozrywek w dni wolne od szkoły. Wyjście na plac zabaw lub do kina, wycieczka do zoo lub poza miasto – cokolwiek by dziecko mogło wiedzieć, że po szkolnych trudach ciągle jest jeszcze czas na zabawę. I może w tej kwestii liczyć na ciebie.

Zobacz też:

Dlaczego tak ważne jest spędzanie czasu z dzieckiem?

Jak zaplanować menu dla dziecka na cały tydzień?

3 sposoby na większą produktywność

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *