Planowanie domowych obowiązków – dlaczego warto?

Planowanie domowych obowiązków

Planowanie domowych obowiązków – w każdym domu jest wiele prac do wykonania – od rutynowego przecierania blatów czy rozpakowywania zmywarki po większe zadania takie jak gruntowne odkurzanie, mycie okien czy dokładne sprzątanie łazienki przynajmniej raz w tygodniu. Czasem trudno zorganizować się tak, by zdołać zrobić wszystko. Podstawą jest więc dobre planowanie.

Grunt to praca zespołowa

Przy planowaniu trzeba pamiętać, że nie można wszystkich obowiązków powierzać jednej osobie. Każdy domownik powinien się uczyć odpowiedzialności i tego, jak ważne jest wspólne dbanie o dom. Podział obowiązków sprawi także, że każdy z domowników będzie miał czas zarówno na pracę, jak i na chwilę odpoczynku, a także pozwoli zwiększyć prawdopodobieństwo, że wszystkie zadania zostaną wykonane, co nie zawsze jest możliwe, gdy tylko jedna osoba zajmuje się całym domem.

Zobacz też: wykorzystanie kolorów w planowaniu

Mniejszy stres

Bez planowania trudno jest ogarnąć domowy chaos, a to zazwyczaj sprawia, że nie tylko dom jest nieuporządkowany, ale także, że domownicy są bardziej podenerwowani, czując, że wciąż ciążą nad nimi niewykonane obowiązki. Umiejętne planowanie pozwoli wyeliminować ten problem i sprawić, że dom będzie czysty, a członkowie rodziny zadowoleni.

Kształtowanie nawyków

Planowanie domowych obowiązków to także doskonały sposób na nauczenie wszystkich domowników bycia odpowiedzialnymi i konsekwentnymi. Poprzez regularne wykonywanie obowiązków domowych mają szansę zrozumieć, jak ważne jest wykonywanie swojej części zadań i pracowanie dla dobra wszystkich. Co więcej – planowanie w domu przekłada się na umiejętność planowania także innych sfer życia. Osoby umiejące odpowiednio zaplanować podział obowiązków domowych, będą też efektywniej uczyć się i pracować, jednocześnie umiejąc znaleźć czas dla rodziny czy na rozwijanie swojego hobby.

Planowanie nie musi być trudne!

Planowania można się nauczyć w naprawdę prosty sposób, a zadanie to znacznie ułatwi gadżet, jakim jest Planer Familiowo. Wystarczy powiesić go na lodówce tak, by każdy z domowników dokładnie widział, jakie obowiązki należy wykonać w danym tygodniu. Planować można zarówno w perspektywie całego miesiąca, jak i najbliższego nadchodzącego tygodnia. Rozpisanie wszystkiego nie tylko sprawi, że każdy będzie świadomy swoich obowiązków, ale także pomoże zyskać pewność, że o niczym się nie zapomniało.