„Jutro byliśmy na lodach” – jak pomóc dziecku zrozumieć czas

tydzien planer

Bardzo podoba mi się jeden zwyczaj, praktykowany w przedszkolu naszych dzieci, który pomaga zrozumieć im upływ czasu. Jest to sposób w jaki celebruje się urodziny. Przypomniałam sobie o tym właśnie teraz, bo… urosły nam fasolki (ale o tym później :))

Kiedy dzieci obchodzą swoje urodziny w przedszkolu to Panie zawsze proszą rodziców o przyniesienie zdjęć dziecka. Z każdego roku – jedno zdjęcie – od chwili urodzenia. Szczerze mówiąc za pierwszym razem wydawało się się to dość dziwne i miałam wrażenie, że oglądanie zdjęć niemowlaka może spowodować raczej wyśmiewanie („haha, jaki bobasek” – wiadomo, dzieci bywają różne).

Jednak moje obawy były zupełnie bezzasadne. Dzieci wspólnie dyskutują o tym co się działo, kiedy mieliśmy kilka miesięcy, roczek, dwa lata… Gdy miały 3 miesiące to piły tylko mleko, nie potrafiły jeszcze chodzić i mówili „gugugaga” :). Kiedy dziecko ma rok to uczy się chodzić i biegać, może jeść owoce i warzywa 🙂 I tak dalej.

Aby sprawić, by urodziny stały się naprawdę specjalnym wydarzeniem, co roku robię kapsuły czasu – pudełka, do których wkładam zdjęcia dziecka i rzeczy, które w danym roku były dla niego ważne –  ulubiona zabawka czy czapka, samodzielnie stworzona praca, pierwszy ząb itp. W ten sposób dziecko może przeglądać te kapsuły na każde urodziny, wspominając lata, które minęły.

Na koniec takiej „imprezy” urodzinowej w przedszkolu dziecko dostaje od innych przedszkolaków ziarna fasoli. My swoje fasolki posadziliśmy jakiś czas temu, a teraz dzieci obserwują jak wszystko rośnie 🙂

 

Dodatkową pomocą dla malucha, dzięki któremu może zrozumieć upływ czasu jest kalendarz. Na początek wystarczy kalendarz tygodniowy. Idealny będzie do tego nasz planer tygodniowy –  czyli plansza podzielona na 7 kolumn, gdzie każda z kolumn reprezentuje jeden dzień tygodnia. Pozwoli to na pokazanie jak upływa czas od poniedziałku do niedzieli.

W kalendarzu możemy zapisać aktywności, które w tygodniu planujemy – dzięki temu też dzieci będą wiedziały, co będzie się działo przez najbliższe dni, czego mogą się spodziewać i do czego mają się przygotować. Będą też widziały, jakie wydarzenia już za nimi i wspominać co działo się wczoraj, przedwczoraj…