Jak gospodarować pieniędzmi w swoim domu? Garść porad

jak zaplanowac wydatki, jak oszczędzać pieniądze

Bezpieczeństwo finansowe i mądre zarządzanie pieniędzmi to podstawa w zapewnieniu sobie spokojnego i dostatniego życia. Niestety, wielu Polaków nie ma pojęcia jak planować wydatki, niezależnie od tego, ile wynoszą ich zarobki. W tym artykule otrzymacie kilka ogólnych rad, które warto zastosować, aby z dnia na dzień poprawić stan swoich finansów. W kolejnych wpisach znajdziecie bardziej szczegółowe informacje, związane z tematem jak zaplanować wydatki.

  1. Nigdy nie wydawaj wszystkiego co masz. Niezależnie od tego, czy zarabiasz 2 tysiące złotych miesięcznie, czy tyle wynosi twoja dniówka, zawsze odkładaj pewien procent swojego wynagrodzenia. Dzięki temu w kryzysowej sytuacji unikniesz problemów. U osób, które nie nabrały nawyków mądrego zarządzania finansami, zepsuta pralka czy telewizor oznacza konieczność wzięcia kredytu lub pożyczki. A ich powinniśmy unikać. Dlaczego? Dowiesz się z kolejnego punktu.
  2. Nie bierz kredytów. Chyba, że jest to naprawdę konieczne. Kredyty są bardzo reklamowane przez banki, ale mają istotne wady. Po pierwsze, często zakupiona na kredyt rzecz zdąży się już zepsuć lub generować kolejne wydatki, zanim jeszcze zostanie spłacona. Każdego miesiąca będziemy mieli mniejszą sumę pieniędzy do zagospodarowania. W dodatku w ogólnym rozrachunku wydamy znacznie więcej, niż przy zakupach za gotówkę, gdyż bank dolicza odsetki do rat.
  3. Planuj wydatki z wyprzedzeniem. Postaraj się przewidzieć, które miesiące w ciągu roku będą szczególnie ciężkie, jeśli chodzi o wydatki. Zaplanuj swoje finanse w taki sposób, aby trudne dni dla twojego portfela przetrwać w miarę bezboleśnie.
  4. Zapisuj wszystkie przychody i wydatki w zeszycie. Dzięki temu nawykowi po kilku tygodniach będziesz mógł przeanalizować, na co w dużej mierze rozchodzą ci się pieniądze. Z perspektywy czasu stwierdzisz też, które wydatki można w przyszłości wyeliminować.
  5. Nie kupuj od razu pod wpływem impulsu. Prześpij się z decyzją, zastanów się, czy naprawdę nowa rzecz jest ci potrzebna. Następnie poszukaj okazji i promocji, na przykład w sklepach internetowych. Z pewnością uda ci się zaoszczędzić jakąś część kwoty.
  6. Nie trzymaj wszystkich pieniędzy w jednym miejscu lub na wspólnym koncie. To sprzyja „pomyłkom” i wydawaniu pieniędzy, które miały być zaoszczędzone. Zadbaj o konto oszczędnościowe czy lokatę, na których będzie zgromadzona część środków. Jeśli dysponujesz większym majątkiem, możesz postarać się zarabiać inwestując w akcje czy obligacje.Niskie zarobki nie są wymówką, aby mądrze zarządzać finansami. Jeśli nie nauczysz się gospodarować niewielkimi kwotami i znaleźć w nich sposobów na oszczędność, to nawet jeśli kiedyś zostaniesz milionerem, i tak wszystko roztrwonisz. Nawet jeśli zarabiasz najniższą krajową, postaraj się, aby nie żyć od pierwszego dnia miesiąca do pierwszego dnia kolejnego miesiąca. Lub dziesiątego, zależnie od tego, w jaki dzień otrzymujesz wypłatę.

Mądre zarządzanie pieniędzmi to bardzo ważna umiejętność w dorosłym życiu, którą niestety nie każdy z nas mógł wynieść z domu.