10 pomysłów na spędzenie jakościowego czasu z dzieckiem

jak spędzać czas z dzieckiem

Czas z dzieckiem można spędzać na wiele sposobów. Często zdarza się, że dbamy, by rzeczywiście poświęcić swoim pociechom choć chwilę każdego dnia, ale czy na pewno są to wartościowe chwile?

Zdarza się, że tylko wspólnie w ciszy oglądamy telewizję czy w pośpiechu jemy obiad. Jak spędzać czas z dzieckiem, by rzeczywiście był wartościowy i pełen wspomnień? Istnieje wiele sposobów, dzięki którym będzie to łatwiejsze.

1. Teatr z dzieckiem
Do kina dzieci chodzą często, przez co poszczególne seanse w ich pamięci są do siebie podobne. O niektórych nawet szybko zapominają. Jest jednak coś niezwykłego w teatrze. Widząc aktorów grających na żywo i wszystkie niesamowite rekwizyty, dziecko z pewnością będzie oczarowane i zapamięta ten moment na długo. Prawdopodobnie spektakl będzie też punktem wyjścia do dalszej dyskusji – spektaklu, przedstawionej historii i ogólnych wrażeniach.

2. Blaski i cienie danego dnia
Możesz także wprowadzić do codziennej rutyny pewien zwyczaj – codzienne zastanawianie się nad najlepszą i najgorszą chwilą danego dnia. Niech każdy członek rodziny wieczorem powie, co dla niego było taką chwilą pełną radości i pełną smutku. Pozwoli to zbudować silniejszą więź z dzieckiem, rozmowy o emocjach, a jednocześnie nauczy go także szukania radości w każdym dniu i pracy nad problemami.

3. Wyjście na plac zabaw
Na placu zabaw pewnie pojawiasz się ze swoim dzieckiem często, ale czy kiedykolwiek naprawdę się z nim bawisz? Większość rodziców rozmawia wtedy między sobą albo siedzi z nosem w telefonie czy książce. Może zamiast tego pobaw się z dzieckiem w chowanego albo urządźcie sobie zawody na świeżym powietrzu.

4. Czas bez technologii
Zbyt wiele czasu spędzamy obecnie przed ekranem komputera, tabletu czy telefonu. Technologia z jednej strony jest niezastąpiona, z drugiej – nadmierna ilość bodźców jest męcząca, dekoncentruje i wpływa na jakość snu. Warto więc zorganizować rodzinny czas bez technologii, dzięki czemu bardziej skupicie się na swoich potrzebach, emocjach i budowaniu niezapomnianych wspomnień.

5. Rodzinna noc filmowa
Nie ma jednak co demonizować technologii. Można też wykorzystać ją do przyjemnego spędzenia czasu z rodziną. Wybierzcie wasze ulubione filmy, zbierzcie całą rodzinę przed telewizorem i zorganizujcie wspólny wieczór filmowy. Możecie przebrać się w piżamy i przynieść koce i poduszki, zrobić dużo popcornu czy inne przekąski.

6. Nocowanie w salonie
Kto powiedział, że dziecko może mieć frajdę z nocowania tylko, gdy idzie na noc do koleżanki czy kolegi? Wystarczy już zamiana sypialni na salon i nocowanie wspólnie z rodziną. Wieczór, podczas którego nie myśli się o obowiązkach, a jedynie o zabawie i odpoczynku, może się okazać niezwykły zarówno dla twojego dziecka, jak i dla ciebie.

7. Wspólne wykonywanie obowiązków
Jeśli twoje dziecko ma regularne obowiązki, możecie wybrać dzień w tygodniu, kiedy zajmiecie się nimi wspólnie. Pozwoli wam to spędzić razem czas, a praca minie szybciej podczas rozmów. Możecie też włączyć sobie energiczną muzykę i tańczyć, sprzątając czy zorganizować zawody w szybkości wykonywania obowiązków, dzięki czemu nieprzyjemne czynności zmienią się w zabawę.

8. Wspólne lekcje
Dzieci lubią się uczyć nowych rzeczy, ale kto powiedział, że rodzice też nie mogą tego robić? Może zapiszcie się na wspólny kurs gotowania albo jazdy na łyżwach? Nie tylko spędzicie czas razem, ale dziecko przekona się także, że rodzice wcale nie wiedzą wszystkiego, że też chcą się dalej rozwijać i uczyć nowych rzeczy.

9. Rodzinna impreza
Możecie też skusić się na odrobinę szaleństwa i zorganizować rodzinną imprezę. Stwórzcie playlistę z ulubionych piosenek, ubierzcie się jak na potańcówkę i zacznijcie tańczyć! Pokaż dziecku kilka swoich ruchów, a potem dla odmiany próbuj kopiować ruchy swojej pociechy.

10. Noc gier
Gry planszowe przeżywają swoją drugą młodość. Niektóre z nich są skomplikowane, wciągające, a rozgrywki mogą trwać nawet po kilka godzin. Nie musicie oczywiście sięgać tylko po takie – równie dobrze sprawdzą się wasze ulubione, rodzinne planszówki choćby zwykłe warcaby czy chińczyk. Cały maraton gier będzie mieć jednak wiele zalet – odpoczynek od technologii, wspólnie spędzony czas, a przede wszystkim mnóstwo świetnej zabawy.


Zobacz też:

Dlaczego warto nauczyć dziecko gry w szachy i jak to zrobić?

Czytanie dziecku przed snem – jakie niesie za sobą zalety i kiedy najlepiej wprowadzić nawyk czytania?

Jak nauczyć dziecko rozwiązywania problemów?