Czytanie dziecku przed snem – jakie niesie za sobą zalety i kiedy najlepiej wprowadzić nawyk czytania?

czytanie dziecku przed snem

Czytanie dziecku przed snem: nie bez powodu zachęca się rodziców, by czytali swoim dzieciom książki na dobranoc. To dobry sposób na budowanie zdrowych nawyków już od najmłodszych lat, rozwijanie wyobraźni, ale także spędzanie wspólnie czasu w inny sposób niż przed telewizorem. Czytanie dziecku przed snem ma też wpływ na jego zachowanie i wyniki w szkole, szczególnie w porównaniu do tych osób, które sięgają po książki rzadko czy nawet w ogóle.

Jakie korzyści może przynieść czytanie dziecku przed snem?
Budowanie nawyku regularnego czytania niesie ze sobą wiele korzyści, a przede wszystkim:

  • Poszerza horyzonty – bajki na dobrano mogą być nie tylko rozrywką. Słuchając rozmaitych historii, dziecko zdobywa także pewną wiedzę, chociażby na temat kształtów, kolorów czy liczb. Poza tym bajki nieraz odnoszą się do pewnych podstawowych wartości, norm moralnych i etycznych. Na ich podstawie dziecko może więc dowiedzieć się, co jest dobre, a co złe albo nauczyć się chociażby, że należy szanować starszych i pomagać innym, gdy tego potrzebują. 
  • Rozwija wyobraźnię – to jeden z podstawowych argumentów przemawiających za regularnym czytaniem. Niesamowite historie pełne niezapomnianych przygód mogą sprawić, że dziecko nauczy się myśleć nieszablonowo, wyobrażać sobie poszczególne sceny z danej opowieści, a z czasem nawet zacznie wymyślać własne historie
  • Wzmacnia pamięć i koncentrację – czytanie dziecku przed snem może być też dobrym treningiem dla jego pamięci i koncentracji. Po skończonej historii warto poprosić swojego malucha, by opowiedział o tym, co właśnie usłyszał, a także podsumować naukę płynącą z opowieści. 
  • Pomaga budować rodzinne więzi – czytanie książek to także świetny sposób na spędzanie czasu razem. W przypadku zapracowanych rodziców to może być jeden z niewielu momentów w ciągu dnia, gdy są w stanie w pełni poświęcić uwagę swoim pociechom. W ten sposób dzieci czerpią radność nie tylko z samej historii, ale także z poczucia miłości i bezpieczeństwa. 
  • Poszerza słownictwo – dzięki książkom dziecko może też poznać wiele słów czy sformułowań, które do tej pory były mu obce. W ten sposób zaczyna rozumieć otaczający je świat, ale jest też w stanie lepiej się wysławiać. 

Kiedy zacząć czytać dziecku?

Na czytanie dziecku przed snem nigdy nie jest za późno. Wprawdzie najlepiej zadbać o jak najszybsze kształtowanie tego nawyku. Jeśli dziecko ma już kilka lat, wciąż jednak można wprowadzić nowy rodzinny rytuał czytania bajek na dobranoc i po prostu wybrać książkę dostosowaną do nieco starszych odbiorców.

Od razu nasuwa się jednak także drugie pytanie – kiedy na czytanie jest za wcześnie? Okazuje się, że również nigdy! Oczywiście, mając kilka miesięcy dziecko nie rozumie historii, a nawet nie jest świadome, że rodzic mu ją czyta. Głównym celem wprowadzenia takiej rutyny jest jednak wówczas przede wszystkim osłuchanie dziecka z większą ilością słów, ponieważ informacje o języku przyswaja ono jeszcze na długo przedtem nim zacznie mówić. 

Audiobook, aplikacja czy tradycyjna forma?

Pozostaje jeszcze wybór odpowiedniej formy. W XXI wieku rodzic ma do dyspozycji nie tylko tradycyjną książkę, ale także wiele pomocy takich jak audiobook, aplikacje czy nawet filmy z YouTube. Oczywiście audiobook ma pewną wadę – kto inny wyręcza rodzica w czytaniu. A przecież chodzi nie tylko o samo czytanie, ale też o to, by wspólnie spędzić czas. Jeśli zaś chodzi o e-booki, to jest to wygodne rozwiązanie przede wszystkim dlatego, że w ramach różnego rodzaju abonamentów rodzice mogą pobierać wiele książek w miesiącu. E-booki nie mają jednak dużych, kolorowych obrazków takich jak tradycyjne książki, co może odbierać dziecku część radości z czytania. 

Nie brak też innych rozwiązań wykorzystujących dostępne technologie. Po pierwsze na YouTube można znaleźć wiele bajek dla dzieci, którym dodatkowo towarzyszą animacje. To świetny sposób na urozmaicenie wieczoru. Największa wada wydaje się jednak oczywista – taki rodzaj czytania przypomina bardziej oglądanie bajki. Poza tym wpatrywanie się w ekran telefonu czy komputera nie wpłynie dobrze na sen dziecka. Podobnie sprawa wygląda zresztą w przypadku innych aplikacji działających na tej samej zasadzie.

Wydaje się więc, że najlepszą opcją pozostaje tradycyjny wybór, czyli zakup książki w księgarni. Dzięki takiemu czytaniu rodzic jest w pełni zaangażowany w historię – sam staje się narratorem. Może więc przerywać w odpowiednich momentach, naśladować odgłosy, by urozmaicić całą sytuację czy zadawać dziecku dodatkowe pytania związane z historią. To świetny sposób na rodzinne spędzanie wieczoru i budowanie więzi. Oczywiście po inne opcje też można czasem sięgnąć, by jakoś urozmaicić codzienną rutynę. Powinny być jednak raczej dodatkiem do tradycyjnego czytanie niż regułą. 


Zobacz też:

Dlaczego warto nauczyć dziecko gry w szachy i jak to zrobić?

JASPER JUUL I 14 INSPIRUJĄCYCH CYTATÓW