Planowanie czasu – jak planować skutecznie

planowanie czasu

Niestety bolączką naszych czasów jest życie w ciągłym biegu. Brak czasu na sen, brak czasu na zdrowe jedzenie, brak czasu dla rodziny, przyjaciół… Każdy z nas czuje ten deficyt.

Jak zaplanować czas?

Oczywiście doba nie jest z gumy i rozciągać jej w nieskończoność się nie da. Jest jednak kilka sposobów na to jak „urwać” kilka minut w ciągu każdego dnia. Pierwszą i najważniejszą rzeczą przy planowaniu czasu powinno być ustalenie priorytetów, czyli zadań i punktów dnia, których nie można modyfikować i zmieniać. One są jak filary, jeśli nie mamy na nie wpływu to wokół nich należy budować pozostały plan.

W przypadku czynności mało istotnych zajmujących nam do 5 minut nie należy ich odkładać na później, wiele drobiazgów odkładanych na później w nieskończoność w końcu nas przygniecie i w efekcie stracimy masę cennego czasu na ich wykonanie. Warto robić je od razu, ma to odniesie zarówno do czynności domowych czy zawodowych. Najlepiej robić je przy okazji, to znaczy wstajemy w pracy po kawę/ herbatę odłóżmy fakturę do segregatora; w domu wychodzimy po zakupy- wyrzućmy śmieci itp. Dzięki temu nasz mózg będzie miał świadomość ukończenia zadania co da nam dużą satysfakcję i nijako zwolni część myśli.

Planowanie a przerwa

Planując listę czynności nie ma sensu robić zbyt dokładnych list, zawsze należy dać sobie margines, pomiędzy spotkaniami jakieś 10-15 minut, aby czuć się spokojnie i nie panikować z powodu upływającego czasu. Planując czynności do zrobienia również warto przewidywać czas ich trwania i „upychać” ich na siłę. Nasz mózg nie lubi czynności nie zakończonych, gdy w głowie możemy odhaczyć kolejną pozycję na liście czujemy się zmotywowani i pełni energii, gdy natomiast kolejne pozycje przechodzą na następny dzień, sami sobie podcinamy skrzydła.
Właśnie z takiego planowania z zapasem, możemy uzbierać całkiem spory margines czasu. Nie tylko oszczędzimy sobie stresu ale też możemy zyskać trochę wolnego.

Zobacz też: Planowanie obowiązków domowych

Odpoczynek dla mózgu i ciała

Bardzo częstą pułapką planowania jest właśnie zbytnia gorliwość, kalendarze i planery pełne zadań i list do wykonania i ani chwili na relaks. Warto aby w każdym tygodniu zaplanować chociaż 2 czasu dla siebie. Tak naprawdę, taka przestrzeń czasowa być zapewniona codziennie. Może to być nawet 15 minut, w wannie czy z książką, ważne aby było ono całkowicie wolne od myśli o następnych zadaniach. W tym czasie nasz mózg będzie mógł naładować akumulatory i odstresować się. Taki, krótki relaks pozwoli nam na efektywniejsze działanie i lepsze wyniki.

Planowanie zyski

Planując czynności z wyprzedzeniem, możemy dokonać selekcji i gradacji zadań oraz celów, dzięki temu, może okazać się, że niektóre rzeczy wcale nie są niezbędne a inne w odpowiedniej perspektywie są dla nas bardziej korzystne. Nieodłącznym elementem planowania powinna też być nauka delegowania zadań ponieważ wiele osób ma z tym duży problem. Nie wszystko musi i może być wykonane i nie wszystko musi być wykonane osobiście przez nas. Delegując wykonanie jakiejś czynności zyskujemy czas na inną, być może ważniejszą- warto o tym pamiętać.

 

Planer na lodówkę Duo Premium Simple (zestaw)