Jak nauczyć dzieci sprzątania po sobie?

Jeśli twój brzdąc jest wyjątkowo uparty i krnąbrny, a w dodatku energiczny, na pewno zostawia po sobie spory bałagan, za nic w świecie nie chcąc posprzątać. Spokojnie, to nic nadzwyczajnego. Można wyrobić w nim nawyk utrzymywania porządku i czystości za pomocą systematyczności znanej ze szkoły i chłodnych argumentów. Awantura i podnoszenie głosu są niepotrzebne.

Czy widziałyście ten filmik? Wygląda na to, że dziecko świetnie się bawi, w odróżnieniu od mamy. Sprzątanie z dzieckiem zawsze tak wygląda 🙂

To jeden z trudniejszych obowiązków wychowawczych każdego rodzica. Jak skłonić pociechę do tego, by chciało posprzątać same z siebie, a nie pod groźbą surowej kary? Z pomocą przychodzą systematyczność i jasny sposób organizacji. W końcu dzieci w przedszkolu czy szkole, chociaż jest ich po kilkanaście w klasie, wcale nie zamieniają codziennie pokojów i sal zabaw w miejsce wyglądające jak po uderzeniu huraganu. Jakim cudem?! Wszystko dzięki jasnemu podziałowi i „skatalogowaniu” przedmiotów codziennego użytku, głównie zabawek. Musisz się tylko wzorować na jasno określonych regułach. W końcu dzieci wcale nie różni się tak mocno od dorosłych, a nas samych często bajzel na stole w domu lub służbowym biurku zniechęca do zrobienia porządku, bo nie wiemy nawet od czego zacząć…
planer na lodówkę

Kluczem do sukcesu jest podzielenie zabawek i innych gadżetów na grupy oraz poukładanie ich do jasno opisanych pudełek czy skrzynek. Jeśli twoje dziecko nie umie jeszcze czytać, nic straconego. Wystarczy przyczepić do pudełka karteczkę z rysunkiem lub piktogramem, opisującym dany przedmiot i nauczyć dziecko je rozróżniać. Wtedy będzie kojarzyło w którym pojemniku znajdzie konkretną zabawkę i to łatwiej zmotywuje je do odłożenia jej tam z powrotem po zakończeniu zabawy. Nauczy planowania i systematyczności. Do tego trzeba spokojnie i rzeczowo wytłumaczyć maluchowi, że bawienie się zbyt wieloma przedmiotami na raz utrudni sprzątanie i szybkie znalezienie ulubionej zabawki w danym pudełku. Czyli opóźni zabawę. Dodatkowo wyznacz limit, ile zabawek dziecko może używać jednocześnie.

Z biegiem czasu należy rozwijać poczucie obowiązku i systematyczności naszej pociechy, dodając do opisywanego schematu nowe zadania. Określ wyraźnie czego oczekujesz, chwal latorośl za uczenie się nowych czynności i sprzątanie po sobie coraz większego bałaganu. Daj znać, że robi postępy. To dodatkowo świetny wstęp do budowania poczucia pewności siebie dziecka i przekonasz się, że szybko zaprocentuje w przyszłości.

 

 

 

ZOBACZ: ORGANIZER NA LODÓWKĘ